profil

Sytuacja polskiego przemysłu- problemy i sposoby ich rozwiązywania.

poleca 85% 353 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lata 1988- 1992 były bardzo ciężkie dla naszego przemysłu. Miał on wtedy poważne trudności, do których trzeba zaliczyć spadek produkcji, bankructwa małych przedsiębiorstw, zmniejszenie nakładów inwestycyjnych...

Oto niektóre z przyczyn tego stanu:
- zmiana systemu gospodarczego- w sierpniu, 1989r. został powołany rząd, którego premierem został T. Mazowiecki. W rządzie tym wicepremierem do spraw gospodarczych i ministrem finansów został L. Balcerowicz. Pod jego kierunkiem opracowano program przebudowy gospodarki polskiej. Jego realizacja rozpoczęła się 1 stycznia 1990r. Ten plan składał się z programu stabilizacji i programu zmian systemowych. Niestety, nie pomógł on naszemu przemysłowi- w wyniku tego planu pozostały tylko przedsiębiorstwa, które miały wyroby dobrej jakości i tańsze od innych.
- zmniejszenie roli rynku byłych krajów socjalistycznych- kraje te były zbyt biedne, by kupować nasze produkty. To jedna z przyczyn trudności wielu gałęzi przemysłu produkujących dawniej na potrzeby tych krajów (przemysł dziewiarski, odzieżowy).
- trudności na wejście krajów zachodnich (rozwiniętych)- państwa rozwinięte obawiają się niskiej ceny i jakości naszych produktów.
- niskie ceny węgla kamiennego i siarki na rynku światowym- przez to nieopłacalny stał się eksport polskich surowców. Naszą siarkę rodzimą zastępuje tzw. siarka uzyskiwana w technologicznych procesach odsiarczania (np. ropy naftowej).

Ale jak temu zaradzić? Podjęto wiele kroków zaradczych. Najważniejsze to:
- prywatyzacja- polega na sprzedaży majątku państwowego prywatnym właścicielom. Sposób przeprowadzenia prywatyzacji określają ustawy. Są dwa rodzaje prywatyzowania przedsiębiorstw- pośrednia- kapitałowa i bezpośrednia. Proces prywatyzacji wpływa na lepszą organizację produkcji, co doprowadza do masowych zwolnień.
- wchodzenie spółki z kapitałem zagranicznym- do naszych przedsiębiorstw przystępują spółki zagraniczne, wnoszące kapitał, co umożliwia potem przeprowadzenie inwestycji, której rezultatem jest wzrost jakości naszych produktów.
- inwestycje kapitału zagranicznego- zagraniczna firma zakłada w Polsce fabrykę. Budują ją Polacy, a następnie w niej pracują. Wpływa to na obniżenie poziomu bezrobocia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta