profil

Zastosowanie fal elektromagnetycznych

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-09
poleca 84% 3929 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Fale elektromagnetyczne znalazły ogromne zastosowanie, przede wszystkim w urządzeniach takich jak radio, telewizja i radary. Trudno obecnie wyobrazić sobie życie bez tych wszystkich urządzeń, które uważamy za oczywiste i naturalne. Ich znaczenie staje się oczywiste, gdy w naszym mieszkaniu brakuje prądu. Każde państwo dąży do rozwoju cywilizacyjnego, a poziom tego rozwoju zależy przede wszystkim od transportu i prędkości przesyłu informacji. Informacja ma ogromną siłę na rynku dla wielkich firm, ale ma także ogromne znaczenie dla zwykłego obywatela. W erze miniaturyzacji, kiedy telewizory są wielkością kalkulatorów, a odbiorniki radiowe wielkością broszek, trzeba sobie uświadomić, że nie byłoby tego, gdyby nie genialny szkocki fizyk o otwartym umyśle matematycznym.

Fale radiowe


Fale radiowe to fale elektromagnetyczne wykorzystywane w łączności radiowej. Ze względu na długość fali (czy też częstotliwość) rozróżniamy różne typy fal radiowych. Istnieją dwa podziały: tradycyjny i dekadowy, zalecany przez Regulamin Radiokomunikacyjny.

Promienie X


Promieniowanie X jest podobne do światła widzialnego, lecz o znacznie większej energii. Promieniowanie to jest "przenikliwe" dla ciał o lekkich atomach. Cięższe atomy (np. metale) absorbują to promieniowanie, dzięki czemu widzimy nasze kości na zdjęciach rentgenowskich. Wykorzystuje się je w medycynie (prześwietlenia i radioterapia nowotworowa).

Promienie Gamma


Promieniowanie o długościach fali mniejszych niż 10^-10 m. Jest emitowane przez promieniotwórcze lub pobudzone jądra atomów. Promieniowanie to jest bardzo przenikliwe i szkodliwe dla organizmów żywych. Powstaje w wyniku rozpadu atomów.

Podczerwień


Niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne emitowane jest przez rozgrzane ciała i niektóre lampy wyładownicze. Promieniowanie podczerwone stosuje się w analizach chemicznych, lotnictwie, diatermii, suszeniu, obserwacji w ciemności i ogrzewaniu.

Nadfiolet


Inaczej zwane ultrafioletem (UV) fale elektromagnetyczne. Fale te wywołują fluorescencję i fotoluminescencję. Stosuje się je w fotografii, do wykrywania fałszywych banknotów i kwarcówkach. W nadmiarze promieniowanie to jest szkodliwe dla organizmów żywych.

Mikrofale


Są to fale elektromagnetyczne o długości od 0,1 mm do 1 m. Źródłami tych fal są klistrony, magnetrony i inne obwody półprzewodnikowe. Stosuje się je w radiolokacji, kuchenkach mikrofalowych, medycynie i stereoskopii mikrofalowej.

Światło


Promieniowanie elektromagnetyczne (fale elektromagnetyczne) o długości fali zawartej w przedziale 380-780 nm. Światło widzialne wywołuje wrażenia barwne, a światło białe jest mieszaniną świateł o różnej długości fali. Światło w próżni rozchodzi się z jednakową prędkością w każdym układzie odniesienia. Zjawiska związane z rozchodzeniem się światła bada optyka.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy

Dzięki mega pomogło ^^

dzięki tej pracy dostałam 6 :p

dziekuje:Ppewnie dostane 5:P

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty