profil

Japonia

poleca 85% 135 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
japonia

Japonia, państwo a Azji Wschodniej, to kraj położony na archipelagu składającym się z około 3 000 wysp. Największe z nich to: Hokkaido, Honsiu, Sikoku, Kiusiu. Stolica Tokio położona jest na największej z nich – Honsiu. Kraj rozciąga się na powierzchni 377 835 km². Jest on otoczony wodami Morza Japońskiego, Ochockiego Wschodniochińskiego i Oceanu Spokojnego.

Mapa Japonii.

Stolica: Tokio
Język urzędowy: japoński
Język używany: różne dialekty japońskie, język ajnoski, języki riukiu
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Głowa państwa: cesarz Akihito
Szef rządu: premier Naoto Kan
Powierzchnia całkowita państwa: 377 835 km²
Liczba ludności: 126 804 433 (99% to Japończycy)
Jednostka monetarna: jen (JPY)

Klimat Japonii jest dość zróżnicowany, czego powodem jest położenie w obrębie trzech stref klimatycznych: na północy kraju – umiarkowanej ciepłej, w części środkowej – podzwrotnikowej, a na południu – zwrotnikowej. Dodatkowo wyspy obejmuje klimat monsunowy. W Japonii wyraźnie występują cztery pory roku.

W krajobrazie Japonii przeważają góry i wyżyny. Najwyższy szczyt to Fuji-no-yama (Góra Fudżi), o wysokości 3776 m n.p.m. położona na wyspie Honsiu. Najniższy punkt znajduje się w jeziorze Hachiro-gata – 4 m p.p.m. Najdalej wysuniętym punktem na północy kraju jest przylądek Soya na Hokkaido, na południu - wysepka Okino-Tori-shima.

Archipelag jest położony w aktywnej strefie sejsmicznej, na styku płyt litosfery eurazjatyckiej i pacyficznej. Występują tam silne zjawiska wulkaniczne. Na terytorium Japonii znajduje się około 165 wulkanów, w tym 80 czynnych. Najaktywniejszymi są Aso, Unzen i Sakurajima. Rocznie w Japonii rejestruje się od 1000 do 3000 wstrząsów o różnym nasileniu. Największą katastrofa wywołaną przez trzęsienie ziemi było tam Wielkie trzęsienie ziemi w Kantō w 1923 roku.
Fuji-no-yama (Góra Fudżi), 3776 m n.p.m.

Na obszarze Japonii znajduje się wiele rzek. Większość, to liczne, lecz krótkie rzeki o dużym spadku wód i dużym potencjale hydroenergetycznym. Najdłuższa z rzek, Shinano na Honsiu, liczy 367 km. Do dłuższych zaliczają się również Tone - 322 km (Honsiu) oraz Ishikari - 268 km (Hokkaido). Rzeki, ze względu na znaczny spadek, liczne progi i wodospady, jedynie w nieznacznym stopniu nadają się do wykorzystania jako szlaki wodne.
Na powierzchni Japonii występuje około 600 jezior o łącznej powierzchni ponad 3000 km². Największym jeziorem jest Biwa, położone w południowej części Honsiu, którego powierzchnia wynosi 670 km².

Jezioro Biwa o zachodzie słońca

Ustrojem politycznym Japonii jest konstytucyjna monarchia dziedziczna, oparta na Konstytucji z 1946 roku. Głową państwa jest Cesarz. Zgodnie z Konstytucją Cesarz jest "symbolem państwa i jedności jego obywateli" i panuje z "woli narodu", a jego władza jest suwerenna. Cesarz nie ma władzy wykonawczej. Tradycja monarchii japońskiej sięga setek lat wstecz - to najstarszy na świecie panujący nieprzerwanie ród władców. Od 1989r. rządzi Cesarz Akihito.
Władzę ustawodawczą sprawuje Parlament złożony z 2 Izb: Izby Reprezentantów i Izby Radców.
Cesarz Akihito Tsugu-no-miya

Gospodarka Japonii - trzecia, co do wielkości na świecie, jest bardzo wydajna, zróżnicowana i konkurencyjna w światowych rankingach produktywności. Japonia posiada wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą oraz wysoki poziom oszczędności i inwestycji. W największym tempie kraj rozwijał się w drugiej połowie XX w.
Ten nieduży wyspiarski kraj, pokonany w drugiej Wojnie Światowej stał się jedną z największych potęg przemysłowych świata.
Rolnictwo rozwija się tam coraz bardziej dzięki nowoczesnym metodom uprawy. Zagospodarowane są nawet najmniejsze skrawki terenu, nadające się do celów rolniczych, z których uzyskuje się duże zbiory herbaty, ziemniaków, owoców, rzepaku i tytoniu. Wysokie plony są możliwe dzięki stosowaniu specjalnych odmian, używaniu nawozów sztucznych i środków ochrony roślin oraz zastosowanie nowoczesnego sprzętu, takiego jak: maszyny do zbioru ryżu.
Przemysł jest również na bardzo wysokim poziomie. Dziedziny, w których Japonia osiągnęła wysoki poziom rozwoju technologicznego, to m. in.: elektronika, przemysł motoryzacyjny, półprzewodniki, światłowody, optoelektronikę, nośniki optyczne, telekopiarki, kserokopiarki i przemysł biochemiczny.

Na kulturę Japonii zasadniczy wpływ wywarła wielka cywilizacja chińska, jak również położona bliżej Korea. W Państwie Środka narodziły się charakterystyczne dla Japonii dziedziny sztuki, takie jak origami, suiseki, czy pielęgnowanie drzewek bonsai. To stamtąd też w XIII wieku dotarł do
Japonii buddyzm zen, będący inspiracją dla rozwoju nowych nurtów i form w malarstwie, kaligrafii czy poezji. Niemniej jednak już znacznie wcześniej japońscy mistrzowie odeszli od wiernego naśladowania chińskich wzorów, z ich przywiązaniem do symetrii. Stąd też w sztukach plastycznych główny plan znajduje się poza środkiem dzieła, a w mowie, słowie pisanym oraz w sztuce w ogóle domysł często przeważa nad jednoznacznością.

Na narodowy charakter oraz mentalność Japończyków ogromny wpływ wywarły i wywierają wciąż bushido oraz nauki Konfucjusza. To za ich sprawą cechy takie jak dyscyplina, stoicyzm, powściągliwość, opanowanie, a także lojalność i bezgraniczny szacunek wobec starszych czy zwierzchników są powszechnie respektowane i widoczne na każdym kroku – w szkole, pracy i rodzinie. Harmonia w życiu społecznym stanowi dla Japończyków najwyższą wartość, w związku z czym w relacjach międzyludzkich panuje konformizm i dążenie do ugody niemal za wszelką cenę. Interes grupowy ma pierwszeństwo nad indywidualnym, stąd źle widziane jest wyróżnianie się oraz formułowanie osobistych opinii.

W Japonii jedzenie oraz jego przygotowanie jest niemal rytuałem, a spożywanie posiłków poza domem należy do największych przyjemności czasu wolnego. Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że w przygotowanie z pozoru prostych potraw tradycyjnej japońskiej kuchni wkłada się wiele serca i pracy. To za ich sprawą jedzenie jest również ucztą dla oczu, gdyż ogromną wagę przywiązuje się do świeżości produktów, sposobu ułożenia, a także koloru potraw. Podstawą tej kuchni jest ryż, którego znaczenie jest tak wielkie, że słowo gohan, a więc gotowany ryż znaczy tyle samo co posiłek. Narodowym trunkiem jest sake.
Zestaw sushi

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 5 minut