profil

Rola inżynierii genetycznej we współczesnym świecie - referat

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-07
poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Inżynieria genetyczna jest młodą, ale szybko rozwijającą się dziedziną nauki. Spełnia bardzo ważną funkcję w różnych aspektach życia. Ma wpływ bezpośrednio na zdrowie i życie ludzi i innych organizmów.
Od czasu, gdy człowiek posiadł odpowiednią wiedzę na temat szczegółowej budowy organizmów, starał się ją wykorzystać. W ten sposób powstały różne badania i projekty, między innymi nad modyfikacją kodu genetycznego. Efektem tego był pierwszy sklonowany ssak - owca Dolly, a za tym rozwinęły się kolejne sukcesy współczesnego człowieka.

Owca Dolly
Klonowanie zwierząt (na przykład ssaków) polega na: pobraniu komórki jajowej odpowiedniego gatunku, usunięciu z niej jej materiału genetycznego (DNA), wprowadzeniu do niej jądra komórkowego z komórki organizmu, który ma być klonowany, a po tej manipulacji komórkę jajową wprowadza się do macicy samicy tego samego gatunku co zwierzę, które było dawcą komórki jajowej.

W ten sposób 5 lipca 1996 r. urodziła się Dolly. Owca rasy Scottish Blackface była dawcą komórki jajowej, a od owcy rasy Finn-Dorset pobrano komórki gruczołu mlekowego, które posłużyły jako materiał genetyczny. W ciągu swojego krótkiego, sześcioletniego życia, Dolly urodziła 6 jagniąt. 14 lutego 2013 r. uśpiono ją by skrócić jej ewentualne cierpienie przy następującym zapaleniu płuc. Podejmowano bardzo wiele prób krzyżowania, ale przeważająca większość kończyła się szybką śmiercią nowego stworzenia. Tym bardziej doceniono udaną próbę sklonowania żywego organizmu. Przez to naukowcom otworzyły się drzwi na dalsze wykorzystywanie możliwości manipulowania genami.

Medycyna
Dzięki inżynierii genetycznej uzyskano białka potrzebne w leczeniu różnych chorób. Jedną z tych chorób jest na przykład cukrzyca. Insulina pozyskana technikami inżynierii genetycznej może pomóc bardzo dużej ilości cukrzyków. Dzieci z defektami w produkcji hormonu wzrostu również mogłyby uzyskać pomoc ze strony nauki. Czynniki krzepliwości krwi uzyskane prze rekombinację DNA niejednemu uratowałyby nawet życie.
Praca nad genami pozwala na stwierdzenie czy dziecko urodzi się zdrowe czy na przykład z zespołem Downa (badania prenatalne). Jest to przydatne jeśli rodzice chcą się odpowiednio przygotować na ułożenie sobie życia. Stosuje się również zapładnianie in vitro, ustalanie ojcostwa czy identyfikację ofiar – wszystko tylko przy pomocy DNA.

Żywność modyfikowana genetycznie (GMO)
Przeciwności losu takie jak na przykład powodzie, susze, tornada nie sprzyjają w zażegnaniu problemu głodu na świecie. Nie są czymś nowym a wciąż trudno sobie z nimi poradzić. W małej części mogą sobie z tym poradzić same rośliny lub zwierzęta, które zostaną w pewnej części uodpornione na niektóre czynniki zewnętrzne. Mróz, wysokie temperatury, susze czy nadmiar promieniowania słonecznego, gorsze warunki glebowe mogą już nie stanowić kłopotu dla silniejszych roślin. Ograniczenie użycia pestycydów mogłoby ograniczyć wodzie glebowej przed dostawanie się chemikaliów. Można również zaspokoić zmysły wzroku, węchu przy pomocy modyfikacji genetycznej roślin. Są też jednak negatywne strony ingerencji w roślinach. Jest również kwestia dzielenia się odpornością z innymi roślinami. Byłoby to na tyle szkodliwe, jeśli dzięki na przykład zbożu uodporniły się chwasty.

Transgeniczne zwierzęta
Spora część sprawdzania skuteczności kosmetyków opiera się na testowaniu produktów na zwierzętach. W podobny sposób wykorzystuje się zwierzęta do sprawdzenia jak reagują na zmiany w organizmie. Są to głównie myszy i króliki. Można w ten sposób spróbować przewidzieć czy człowiek podobnie zareaguje. Jest to na tyle poważne, że transgen po włączeniu do genomu będzie się pojawiał u potomnych. Zwierzęta zmodyfikowane genetycznie jednak często chorują lub są bezpłodne.

Podsumowanie
Badania w kierunku modyfikowania organizmów żywych trwają jeszcze na tyle krótko, że trudno stwierdzić jaki mogą mieć wpływ na człowieka, który w życiu zjadł dużą ilość „poprawionej” żywności. Do tej pory nie zdarzyło się żeby komuś to już zaszkodziło. Wiadomo jednak, że obecność nowych białek może prowadzić do reakcji alergicznych. Człowiek stara się wyciągnąć jak najwięcej się da z tego co może dostać. Stara się więc stworzyć zwierzęta, które dają więcej i lepszej jakości dóbr. Krowy mają dawać więcej mleka, owce sierść, która nie kurczy się w praniu i nie zwabia moli, koty dla osób uczulonych na sierść i rybki świecące w ciemności. Tego typu przyjemności mogą mu w przyszłości wyrządzić więcej szkód niż dobra. Igranie z siłami natury nierzadko kończyły się druzgocącą przewagą nad wywyższaniem się przez zwykłego człowieka. W tym wypadku – naukowców.

Dodatkowe źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Owca_Dolly
http://www.biotechnolog.pl/owca-dolly-pierwszy-sklonowany-ssak
http://www.wos.org.pl/gmo-ich-zalety-i-wady.html
http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/inzynieria-genetyczna

Źródła
  1. „Biologia 2 Zakres podstawowy, Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum” Operon, 2007
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy