profil

Kim jest ty liryczne w wierszu Edwarda Stachury pt. "Życie to nie teatr".

poleca 85% 207 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Edward Stachura

Moim zdaniem „Ty” liryczne w wierszu Edwarda Stachury pt. „życie to nie teatr” jest osobą bliską osobie mówiącej. Czyli można przypuszczać że jest to przyjaciel który gra w teatrze i jest aktorem, co powoduje że w życiu codziennym zachowuje się podobnie jak na deskach teatru czyli ciągle gra i oszukuje siebie i innych swoimi fałszywymi poczynaniami. Jego życie jest grą i nie może się odzwyczaić od ciągłego grania i udawania uczuć. O tym że ty liryczne być może jest przyjacielem podmiotu lirycznego mówi fragment który powtarza się kilka razy w całym wierszu tzn. „Ty i ja-teatry to są dwa.”
Na to ze ty liryczne w wierszu może być przyjacielem świadczą tez fragmenty w których osoba mówiąca zwraca się do niego na ty. Również te fragmenty w których podmiot liryczny opowiada o swoim przyjacielu jakim on jest i jak postępuje np.

„Ty-ty prawdziwej nie uronisz łzy.
Ty najwyżej w górę wznosisz brwi.
Nawet kiedy źle ci jest, to nie jest źle.
Bo ty grasz!”

Świadczy to o tym ze zna go bardzo dobrze.
W wierszu w kilku wersach osoba mówiąca zwraca uwagę na to że jest zła na przyjaciela świadczy o tym fragment w którym jest widoczne krytykowanie ty lirycznego „bo ty grasz!”. Lecz podmiot liryczny porównuje przyjaciela do siebie samego bądź wskazuje na to ze jest podobny do niego mówi o tym fragment „Ty i ja teatry są dwa”

Podsumowując powyższe rozważania nad tym kim jest ty liryczne w wierszu „życie to nie teatr” mogę stwierdzić iż jest to osoba bliska podmiotowi lirycznemu, która być może pracuje jako aktor w teatrze i nie może się uwolnić od ciągłego grania nawet w życiu codziennym. Z tego powodu osoba mówiące jest na niego zła, łagodnie krytykuje i próbuje uświadomić ze „życie to nie teatr”. Czy jest to kobieta czy mężczyzna pozostaje tajemnica ponieważ w wierszu nie ma konkretnego dowodu na to aby to była kobieta albo mężczyzna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury