profil

Opis obrazu "Święty Jerzy walczący ze smokiem"

poleca 85% 991 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wizerunek świętego Jerzego, który pokonuje smoka można spotkać
na wielu obrazach. Taki obraz namalował też włoski artysta Paulo Uccello ok. 1470r.
Obraz namalowany jest techniką olej na płótnie i znajduje się w National
Galery w Londynie. Święty Jerzy był męczennikiem, który jako chrześcijanin nie chciał dostosować się do edyktu Dioklecjana nakazującego prześladować chrześcijan. Natomiast legenda mówi, że był on pogromcą smoków. Pokonał smoka, który pozbawił mieszkańców miasta Silene (dzisiejszej Libii) dostępu do wody pitnej. Mieszkańcy chcąc nabrać wodę ze źródła przekupywali smoka owcami, a kiedy zwierzęta się skończyły, pewnego dnia wylosowano księżniczkę. Na pomoc ruszył św. Jerzy, który zabił bestię. Mieszkańcy będąc pod wrażeniem tego czynu zdecydowali się przejść na chrześcijaństwo.
Autor obrazu uchwycił moment, w którym Św. Jerzy przebija kopią pysk smoka. Akcja rozgrywa się przed smoczą jaskinią, która widoczna jest po prawej stronie obrazu. Główny bohater dzieła jest uosobieniem średniowiecznego wzorca walecznego rycerza i jest również odwołaniem do tematyki religijnej. Przedstawiony jest on jako wojownik dosiadający wierzchowca. Koń św. Jerzego, ujęty w ruchu, jest biały czyli również oznacza doskonałość, jego uprząż jest czerwona, co odczytać można jako symbol odwagi i miłości. W prawej dłoni dzierży potężną kopię natomiast jego ciało opancerzone lśniącym naramiennikiem chroni go przed atakami smoka, co oznacza doskonałość. Otwarta przyłbica Jerzego świadczy o tym, że jest on gotów na wszystko, co go spotka. Patrzy złu w oczy, ale długa kopia oznacza, że trzyma je na dystans. Zbytnie zbliżenie się do zła jest niebezpieczne.
Za św. Jerzym znajduje się las. Nad lasem widać jasną chmurę w kształcie muszli i drugą, ciemną. Muszla oznacza Boga, a czarna chmura- zło. Bóg chroni Jerzego w walce ze złem. Ciemna oznaczać może szatana, który ciągle walczy z Bogiem. Po twarzy św. Jerzego możemy wywnioskować, że jest zmęczony długotrwałą walką. Barwy, w jakich namalowana jest postać Jerzego świadczą jednak o tym, że jest on po stronie dobra. Podkreśla to też las i zieleń, które widać po prawej stronie obrazu, bo one oznaczają nadzieję i życie.
W centrum obrazu znajduję się śmiertelnie zraniony smok, świadczyć o tym może postawa w jakiej znajduje się gad, nienaturalnie wykręcony ogon oraz krew ściekająca z pyska. Artysta chcąc nawiązać do dualizmu ukazuje smoka jako świadectwo zła panującego w naszym świecie, mocy przeciwstawnej dobru. Skóra smoka jest barwy ciemnozielonej, natomiast błoniaste skrzydła uniesione ku górze mienią się różnobarwnymi okręgami. Ma bardzo charakterystyczne kły i pazury, co pokazuje, że jest nieprzewidywalnym drapieżnikiem. Silne, umięśnione nogi, oznaczają, że pewnie stoi na ziemi. Widać, że w tej walce smok jest bezradny. Jest pochylony, a koń wraz ze św. Jerzym podnoszą się, co może
oznaczać, że dobro przewyższa zło. Smok z jednej strony jest przebijany włócznią przez św. Jerzego, a z drugiej – trzymany na smyczy. Może to oznaczać, że zło nie ma wolności.
Kolejną postacią obrazu jest dama. Dama jest zapewne z dobrego rodu, ma piękną, długą suknię, na nogach ma czerwone pantofle. Ma ona ciekawą fryzurę i jest delikatnej urody. Na jej upięty włosach widnieje złota korona. Jest odziana w szaty w kolorze czerwonym, co oczytać można jako symbol odwagi i miłości oraz niebieskim, co oznacza niewinność. Trzyma ona ogromną bestie na smyczy. Ma białe oblicze, więc podobnie jak św. Jerzy i jego koń – stoi po stronie dobra.
Ten obraz wydaje się smutny, przygnębiający, ponieważ dominują
ciemne kolory. Ukrywa jednak wiele znaczeń. Kobieta – dobro, trzymając bestię na uwięzi,
zapanowała nad złem. Dobro zwyciężyło …

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy
Teksty kultury