profil

Rzeczy i pieniądze

poleca 85% 308 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rzeczy dzielą się na:
1) ruchomości, np. krzesło, tapczan, sweter, czyli rzeczy które przeniesione z miejsca na miejsce nie zmieniają swojej istoty;
2) nieruchomości, które dzielą się na:
a. Grunty, czyli części powierzchni stanowiącej odrębny przedmiot własności. Grunty mogą być:
 rolne, czyli wykorzystywane do prowadzenia produkcji rolnej- roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.
 nierolne przeznaczone na inne cele jak rolne, np. ulica, chodnik, grunt, na którym stoi budynek.
b. Budynki – trwale związane z gruntem budowle stanowiące część składową gruntu i dzielące jego los prawny. Wyjątkowo mogą być odrębnymi nieruchomościami, tzw. nieruchomościami budynkowymi, gdy na mocy odrębnych przepisów stanowią odrębny przedmiot własności. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku prawa wieczystego użytkowania. Części budynków, które na gruncie przepisów szczególnych mogą stanowić odrębny przedmiot własności, np. lokal mieszkalny, użytkowy, garaż.
 Podzielne
 Niepodzielne, np. krzesło, samochód, odzież,
 Oznaczone co do gatunku (rodzajowo), np. odzież o identycznych cechach
 Oznaczone co do tożsamości (indywidualnie), np. książka tego samego autora o innym numerze bibliotecznym, silnik samochodowy
 Długotrwałe, np. telewizor, lodówka, meble
 Krótkotrwałe

Części składowe rzeczy stanowią wszystko co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości, albo przedmiotu odłączonego, przy czym połączenie to musi mieć charakter trwały. Częścią składową nieruchomości są prawa związane z jej własnością. Częścią składową gruntu są budynki na nim stojące.

Przynależności – samoistnie istniejące rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem pozostające z nią w faktycznym i stałym związku. Właścicielem rzeczy głównej i przynależności jest ta sama osoba, np. futerał do okularów.

Rzeczy przynoszą pożytki, czyli dochody: naturalne (np. zboże, jaja, mleko mięso), cywilne – dochody jakie przynosi rzecz na podstawie stosunku prawnego (np. umowa najmu, dzierżawy – czynsz), prawne – dochody, które przynosi prawo zgodnie z jego społeczno – gospodarczym przeznaczeniem (chodzi o prawa podmiotowe, np. autorskie).

Pieniądz - rzecz szczególnego rodzaju. W obrocie pieniądz gotówkowy (banknot, moneta). Sam przez się nie ma żadnej wartości, albo tzw. wartość wewnętrzną mniejszą od tej jaką nadają mu przepisy prawne, czyli tzw. wartość nominalna. Odwrotna sytuacja zachodzi w przypadku pieniądza numizmatu. Pojęcie pieniądza mieści w sobie trzy czynniki:
1) Znak pieniężny - jest to przedmiot (rzecz), która jest nośnikiem sumy pieniężnej, np. banknot 100 złotowy
2) Jednostka pieniężna – jest to jednostka miary wartości (złoty i grosz), za pomocą której w stosunkach prawnych wyraża się wielkość wartości, np. cena 1257 zł
3) Suma pieniężna – abstrakcyjna wielkość wartości wyrażona w jednostkach pieniężnych, a wskazująca wysokość należności (zapłaty). W praktyce mogą występować albo ucieleśnione w znakach pieniężnych, np. przy zapłacie gotówkowej, albo w postaci zapisu na kontach bankowych, gzie oderwane są od znaków pieniężnych, np. rozliczenia bezgotówkowe.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty