profil

Opis obrazu "Panny Dworskie" autorstwa Diego Velázquez'a

poleca 85% 2158 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Autorem obrazu „Panny Dworskie” jest Diego valazquez (1599-1660). Pochodził on z hiszpańskiej Sewilli, gdzie spędził pierwsze 20 lat życia. Przez kolejne 40 lat przeżył w Madrycie, jako nadworny malarz króla Hiszpanii Filipa IV. Malował głównie portrety monarchy życie dworskie. Dzieło zostało namalowane w 1656 roku, 4 lata przed śmiercią samego autora. Jest to obraz namalowany farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 318 276 cm. Scena widniejąca na obrazie rozgrywa się w galerii Cuarto del Principe Starego Alkazaru w Madrycie.
Zgodnie z tytułem dzieło to przedstawia Panny dworskie jednakże występują również Małgorzata – córka królewska, para karłów, ochmistrz wraz z małżonką, zarządca i sam autor obrazu.
Na pierwszym planie charakterystyczna jest 5 –letnie Małgorzata Teresa, która wpatruje się w rodziców. Jest to filigranowa dziewczynka o alabastrowej skórze i jasnych włosach. Znajduje się ona w otoczeniu swych dwórek, które jej usługują. Z boku zaś widzimy parę karłów i leżącego psa.
Na drugim planie po lewej stronie widzimy mistrza z paletą w ręku, który maluje parę królewską. Z kolei po prawej stronie widzimy ochmistrza rozmawiającego z małżonką. W głębi widzimy także oddalającego się w drzwiach, zarządcę odsłaniającego kotarę. Na ścianach w tyle sali wiszą znacznych rozmiarów obrazy ukazujące sceny mitologiczne. Widzimy również lustro, w którym odbija się para królewska wpatrująca się w swoją córkę.
W tle przeważają zimne i ciemne barwy a sam obraz sprawia ponure wrażenie. Natomiast postacie pierwszo planowe jak i zarówno pierwszy plan są oświetlone światłem z okna. Obraz został namalowany w realnych proporcjach postaci oraz naturalnej przestrzeni. Kompozycja obrazu jest otwarta, gdyż autor ukazuje tylko część komnaty
Moim zdaniem obraz jest intrygujący, ponieważ przedstawia samego autora z palętą w reku i innymi elementami obrazu pary królewskie, która sama odbija się w lustrze.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta