profil

Co wiem o Kościele katolickim?

poleca 85% 314 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pisząc o Koście katolickim pierwszym pytaniem które należy sobie zadać jest :co to jest Kościół katolicki? Odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta. Kościół ten to zjednoczenie chrześcijan ,którzy pod zwierzchnictwem Papieża dążą do zbawienia przez wyznawanie wiary i przyjmowanie sakramentów. Jest to również Lud Boży wybrany prze Boga, którego zadaniem jest uczyć o Bogu i być Jego znakiem. Pod tym pojęcie rozumiemy także Ciało Mistyczne Jezusa Chrystusa czyli organizm którego „głową” jest Chrystus, członkami ludzie ochrzczeni, jest to zarazem owczarnia Pana Jezusa i Rodzina Boża.
Założycielem Kościoła katolickiego jest Pan Jezus natomiast widzialną Głową Kościoła został wyznaczony przez Chrystusa Św. Piotr. Obecnie tę funkcję pełni następca Św. Piotra –Papież Jan Paweł II –nasz rodak.
Podstawowym zadaniem Kościoła jest kontynuowanie misji Chrystusa i prowadzenia ludzi do zjednoczenia z Bogiem. Aby tak mogło się dziać Pan Jezus dał Kościołowi potrójną władze:
-nauczycielską
-kapłańska
-pasterską.
Kościół charakteryzuje się 4 cechami, są to –
-jest jeden –ponieważ ma jednego Najwyższego Pasterza
-jest święty –ponieważ głosi naukę Jezusa Chrystusa, sprawuje Najświętsza Ofiarę Mszy Świętej i udziela sakramentów oraz wychowuje zastępy świętych
-jest powszechny (katolicki) –ponieważ jest przeznaczony dla wszystkich ludzi, jest na całej ziemi, trwa nieprzerwanie od Pana Jezusa do końca świata
-jest apostolski-ponieważ uczy tych samych wartości co Apostołowie, udziela sakramentów takich jak Apostołowie oraz biskupi są następcami Apostołów.
Oprócz tego Kościół Święty jest ciągle ożywiany i wzmacniany przez Ducha Świętego, który jest trzecią osobą boską pochodzącą od Ojca i Syna. Podobnie jak na Apostołów na nas też zstępuje Duch Święty tylko ,że dzieje się to przy chrzcie a w sposób szczególny w sakramencie bierzmowania. Duch Święty zstąpiła na Apostołów w postaci ognistych języków w dzień Zielonych Świąt.
Następcami Apostołów są biskupi a kapłani są ich współpracownikami wraz z Ojcem Świętym wypełniają potrójną władzę Kościoła. Biskupi ponadto rządzą diecezjami które dzielą się na dekanaty a dekanaty zaś na parafie. Kilka diecezji tworzy metropolię natomiast kilka metropolii tworzy prowincję kościelną.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty