profil

Teoria względności

poleca 85% 489 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czas absolutny, czas w ujęciu fizyki klasycznej - niezależny od żadnych czynników zewnętrznych ani wewnętrznych, płynący w jednakowym tempie we wszystkich układach odniesienia.
Dylatacja czasu, wydłużenie czasu, efekt opóźnienia zegara będącego w ruchu w stosunku do zegara spoczywającego w układzie inercjalnym
Paradoks bliźniąt – 2 bliźniaków z układu laboratoryjnego , jeden z nich podjął decyzję odbycia podróży kosmicznej z dużą prędkością. Po powrocie na Ziemię stwierdziłby on, że jego brat postarzał się bardziej niż on sam. Byłoby to skutkiem „rozszerzenia” czasu w jego pojeździe kosmicznym. Z zasady względności wynika, że opis zdarzenia we wszystkich układach inercjalnych powinien być taki sam. Szybsze starzenie się bliźniaka z układu laboratoryjnego wydaje się temu przeczyć. Paradoks jest jednak tylko pozorny, gdyż w rozważanym przypadku układ poruszającego się bliźniaka nie jest ukł. inercjalnym: zarówno na początku swego ruchu jak i przy zmianie kierunku ruchu ukł. porusza się z przyspieszeniem. Bliźniak poruszający się nie ogląda swego brata na początku i przy końcu swej wycieczki z tego samego inercjalnego ukł., a zatem opis zdarzeń w ujęciu obu bliźniaków musi być różny. (Fizyka na wyższe uczelnie Marta Skorko).
2 podstawowe postulaty – 1. We wszystkich inercjalnych układach odniesienia, tzn. układach poruszających się względem siebie ze stała prędkością, prędkość światła w próżni jest taka sama i wynosi c= 299793 km/s .
2. Prawa fizyki są takie same bez względu na to, w którym z dwóch układów odniesienia, poruszających się względem siebie ze stałą prędkością opisujemy zjawiska.
Równość masy i energii – E=mc² Stąd wniosek, że energia doprowadzona do ciała powiększa jego masę i odwrotnie, energia wydawana przez ciało zmniejsza jego masę. Tak np. Słońce wypromieniowując energię zmniejsza stale swą masę o wiele milionów ton rocznie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta