profil

Czy warto czytać książki Henryka Sienkiewicza?

poleca 85% 2808 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz Janko Muzykant Janko Muzykant

Piszę tą rozprawkę, aby udowodnić, że warto czytać książki Sienkiewicza. Bez wątpienia jest to słuszna teza. Warto zacząć od przedstawienia samej postaci Sienkiewicza. Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz (pseudonim Litwos) był polskim nowelistą, powieściopisarzem i publicystą pochodzenia tatarskiego; laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Urodził się 5 maja 1846 r., zmarł 15 listopada 1916 r. Autor dzieł takich, jak: "Janko Muzykant", "Sachem", "Latarnik", trylogia "Ogniem i mieczem", "Potop", "Pan Wołodyjowski", a także znane wszystkim "Quo vadis", "Krzyżacy" czy "W pustyni i puszczy". Znaczna część jego dzieł doczekała się adaptacji filmowej.
Dlaczego warto czytać książki Sienkiewicza? Autor nie bez powodu został nagrodzony Noblem. Jego dzieła znane są chyba wszystkim Polakom. "Krzyżacy" opowiadają o przebiegu bitwy pod Grunwaldem, jakże ważnej wygranej Polaków; poza wątkami historycznymi, książka zawiera wątki miłosne. Z "Quo vadis" możemy dowiedzieć się, jak żył Rzym za rządów okrutnego Nerona, o prześladowaniach pierwszych chrześcijan, życiu codziennym i rozrywkach i obyczajach ówczesnych mieszkańców wiecznego miasta. Także i w tą opowieść wplecione są wątki miłosne- najbardziej znany o pięknej miłości Marka Winicjusza do Ligii; miłość, choć napotykała na swojej drodze wiele przeszkód- wygrała. Cała trylogia Sienkiewicza - w niej opisane są ważne wydarzenia w historii Polski, szczególnie za czasów rządów szlachty. Nic dziwnego, że autor tak realnie przedstawił zdarzenia- dużo podróżował i interesował się historią- pozwoliło mu to dokładnie odtworzyć klimat tamtych lat.
Znana wszystkim od najmłodszych lat lektura szkolna "W pustyni i puszczy" uczy, jak postępować w krytycznych sytuacjach. Główny bohater, Staś, mimo przeciwności losu był odważny, pogodny, umiał zachować zimną krew i opanowanie, był pomocny, pomysłowy (co niejednokrotnie pozwoliło mu wyjść z opałów), lekko zarozumiały, lecz szlachetny i ofiarny. Za swoją siostrę gotów był oddać życie. Mimo młodego wieku Staś był bardzo dojrzałym chłopcem. Książka uczy nas, że nie warto się nigdy poddawać, szanować życie, a rodzina i miłość to najważniejsze wartości.
Jedną z bardziej wzruszających książek Sienkiewicza jest "Janko muzykant"- historia wrażliwego chłopca z ubogiej rodziny, którego zabiły własne marzenia. Chłopiec kochał muzykę, marzył o skrzypkach, lecz nie miał na nie pieniędzy. Postanowił zrobić je samemu z gnota i końskiego włosia. Żył marzeniami. Często wyobrażał sobie, że ma skrzypki jak lokaj na dworze, chciał być szczęśliwy, lecz pewnej nocy przyłapano go, jak dotyka skrzypiec- posądzono go o kradzież, spotkała go kara chłosty. Zmarł po trzech dniach. Opowieść jest przejmująca i smutna, ale czyta się ją z zapartym tchem.
Fenomenem książek Sienkiewicza jest to, że są skierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych- każdy będzie nimi zachwycony, każdy znajdzie coś dla siebie i każdy wyniesie z nich jakiś morał, bądź wskazówke. Nie należy zrażać się grubością niektórych książek, a zachwycać treścią, gdyż autor przekazuje wiele rad i porywa do swojego świata.
Warto również wspomnieć o pięknym języku, którym posługuje się pisarz, oraz o celu tworzenia: Sienkiewicz pisał "ku pokrzepieniu serc" Polaków rozdartych zaborami, zniewolonych i ciemiężonych.
Mam nadzieję, że powyższe argumenty przekonały do czytania dzieł tego pisarza, bo naprawdę warto po nie sięgnąć. Jako Polacy powinniśmy znać dzieła tak wybitnych pisarzy jak Henryk Sienkiewicz.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty