profil

Powstanie Królestwa Polskiego (Kongresówki)

poleca 85% 816 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kongres Wiedeński

Powstanie Królestwa Polskiego
W 1813 roku car Aleksander I, po zajęciu przez rosyjskie wojska terytorium państwa polskiego, tworzy Radę Najwyższą Tymczasową Księstwa Warszawskiego. Rozpoczął się wówczas okres przejściowy, który trwał do połowy 1815 roku.
Gwałtowny opór ze strony Prus i Austrii wywołało dążenie Rosji do utrzymania całego terytorium Księstwa Warszawskiego. Kompromisowym rozwiązaniem okazały się traktaty przyjaźni austriacko- rosyjski i prusko- rosyjski z 3 maja 1815 roku. Na ich mocy podzielono Księstwo Warszawskie. Z większości utworzono Królestwo Polskie(Kongresowe) o powierzchni 128,5 tys km 2. Zamieszkiwało je około 3, 2mln osób. Pozostałe tereny zostały ponownie zajęte przez Austrię i Prusy. Status wolnego miasta otrzymał Kraków wraz z okręgiem. Zapowiedź wolnej żeglugi i handlu nie została zrealizowana na Wiśle. Zmiany zostały potwierdzone w Akcie Końcowym z 9 czerwca 1815r. Oznaczało to również prawnomiędzynarodowe uznanie tych zmian.
Utworzonych zostało 8 województw: krakowskie(bez miasta Krakowa),sandomierskie, mazowieckie, płockie,augustowskie, podlaskie, lubelskie i kaliskie. Królestwo Polskie zostało proklamowane 20 czerwca 1815 roku w Warszawie. Miało ono od tej pory stanowić oddzielne państwo, które posiada własne: terytorium i granice, organy państwowe i instytucje administracyjne, szkolnictwo, sądownictwo, własny system przedstawicielski (sejm), prawo, monetę oraz armię. Władca Cesarstwa Rosyjskiego przybrał tytuł króla polskiego i uzyskał tron na zasadzie dziedziczności (wspólność dynastii).
Gdy Królestwo Polskie zostało proklamowane rozpoczął też pracę Tymczasowy Rząd Królestwa Polskiego. W grudniu tego samego roku, wraz z wejściem w życie Konstytucji Królestwa Polskiego, zakończone zostały rządy tymczasowe. Był to również początek doby konstytucyjnej, której kres położyła klęska powstania listopadowego. Między Królestwem a Cesarstwem występowała wyraźna asymetria m.in. w sferze prawnoustrojowej. Ustawa zasadnicza zagwarantowała bowiem monarchii konstytucyjnej Królestwa znaczny stopień samodzielności.







Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta