profil

Nauka w dwudziestoleciu międzywojennym

poleca 85% 629 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ASTRONOMIA

Pod koniec lat 20. Edwin Hubble odkrył, że im dalej znajdują się galaktyki od Ziemi tym szybciej się od niej oddalają. Tym samym wykazał, że Galaktyka jest większa niż dotychczas sądzony oraz że się nieustannie rozszerza.

Innym osiągnięciem było odkrycie w 1930 r. Ostatniej planety Układu Słonecznego.


FIZYKA

James Chadwick odkrył w 1932 r. neutron oraz zjawisko rozszczepiania jądra atomowego, prowadząc badania nad budową atomu.

Neutrony wykorzystano do bombardowania atomów niektórych pierwiastków, dzięki czemu otrzymano radioaktywny izotop uranu.
Dokonał tego włoski fizyk Enrico Fermi.

Następne lata badań nad budową i właściwościami jądra atomowego przyniosły odkrycie reakcji łańcuchowej. Reakcji tej towarzyszy wyzwalanie ogromnej ilości energii, co wykorzystano do budowy broni o wielkiej sile rażenia. Pierwsza bombę stworzyli Amerykanie.
W latach późniejszych energię atomową wykorzystano do budowy elektrowni atomowych.

Aleksander Fleming odkrył w 1929 r. pierwszy antybiotyk – penicylinę. W 1932 r. ogłosił wyniki badań nad zastosowaniem penicyliny w leczeniu ropiejących ran. Stwierdził, że działa skuteczniej niż inne środki. Odkrycie to zapoczątkowało poszukiwanie nowych antybiotyków oraz sposobów ich uzyskiwania. Dzięki tym środkom można było skutecznie leczyć groźne choroby.

CHEMIA

W 1933 roku brytyjski chemik R. O. Gibson robił doświadczenia z etylenem i otrzymał polietylen. Tworzywo to jest mocne, elastyczne i trwałe.

W roku 1934 W. H. Carothers kierował zespołem badawczym w amerykańskim gigancie chemicznym, firmie Du Pont, w poszukiwaniu sztucznego jedwabiu. Zauważył, że ze sztucznego tworzywa można wyprodukować elastyczną nić. Pierwszym produktem z nylonu była szczoteczka do zębów. Nylonowe pończochy wprowadzone na rynek w l940 r.


WYNALAZKI


1931 MIKROSKOP ELEKTRONOWY

Niemiecki fizyk Ernst Ruska otrzymał Nagrodę Nobla za pionierski wkład pracy w budowę potężnego mikroskopu. Wynalazca powiększał obraz próbki bombardując ją elektronami i otrzymał obrazy na ekranie - jak w telewizorze. Urządzenie to powiększała zaledwie 17 razy, ale inni uczeni wkrótce zbudowali lepsze modele. Dziś mikroskopy elektronowe są podstawowymi narzędziami badawczymi w laboratoriach i przemyśle.

1933 - 1935 RADAR

Na długo przed rozpoczęciem II wojny światowej. Wielka Brytania i Niemcy pracowały nad sposobami wykrywania wrogich samolotów. Zespoły w obu krajach wynalazły radar (skrót angielskiej nazwy wykrywacza radiowego) niemal jednocześnie. Niemiec Rudolph Kuhnhold był pierwszym, który wykazał (w roku 1933), że sygnały radiowe mogą dać znać o nadlatującym samolocie przed jego spostrzeżeniem przez ludzi.

1934 SŁUPKI ZE ŚWIATŁAMI ODBLASKOWYMI

Gdy brytyjski wynalazca Percy Shaw prowadził samochód w gęstej mgle, spostrzegł oczy odbijające światła reflektorów. Zahamował, aby nie przejechać kota, i dopiero wówczas uświadomił sobie, że te błyszczące oczy uratowały mu życie. Gdyby nie zahamował, stoczyłby się w przepaść. To doświadczenie nasunęło mu pomysł skonstruowania drogowych świateł odblaskowych.

1935 MAGNETOFON TAŚMOWY

Magnetyczne nagranie dźwięku rozpoczęto w roku 1898, ale nie znalazło zastosowania w praktyce, dopóki niemieckie zakłady I.G. Farben nie wyprodukował taśmy magnetofonowej w roku 1935. Wkrótce potem niemiecka fabryka AEG Telefunken wykonał "magnetofon", który potrafił nagrywać dźwięk na taśmie i odtwarzać go. Podczas II wojny światowej radiostacje niemieckie stosowały to nowe urządzenie do nagrywania przemówień Hitlera.

1935 LICZNIK PARKINGOWY

Kierowcy szukający wolnego miejsca do parkowania na przepełnionych ulicach mogą obwiniać o to Caritona Mageea z Oklahoma City w USA, który w 1932 roku wynalazł parkometr. Jego urządzenie "wynajmowało" kilka metrów krawężnika za 5 centów za godzinę.

1936 HELIKOPTER

Modele helikopterów były bardzo popularne już w XVu wieku, jednak pierwszym, który praktycznie zastosował helikopter był Heinrich Focke. Helikopter Fa-61 Fockego posiadał dwa śmigła obracające się w przeciwnych kierunkach. Mniej więcej w tym i samym czasie Igor Sikorsky skonstruował helikopter w USA, do wytworzenia siły pionowej używając pojedynczego wirnika. Większość dzisiejszych helikopterów jest tego typu.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty