profil

Opis morza Bałtyckiego

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-25
poleca 83% 3101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Morze Bałtyckie ze wszystkich stron otoczone jest lądem, dlatego nazwane zostało morzem wewnątrz - kontynentalnym. Jest ono częścią oceanu Atlantyckiego. Z morzem północnym łączą się 3 cieśniny: Sund, Mały Bełt i Wielki Bełt. W południowej części Morza Bałtyckiego położona jest jedyna w całości polska wyspa- Wolin. Do Polski należy także fragment wyspy Uznam. Na wybrzeżu znajdują się również zatoki, na przykład Gdańska i Pomorska, oraz zalewy: Wiślany i Szczeciński.

Wybrzeże Bałtyku jest w Polsce bardzo urozmaicone. Wzdłuż brzegu ciągną się piaszczyste, szerokie plaże z wydmami przechodzącymi w klify. Środkowe i wschodnie wybrzeże Polski urozmaicają mierzeje. Największe z nich to Mierzeja Wiślana i Mierzeja Helska, wana też Półwyspem Helskim.

Wzdłuż wybrzeża położone są porty rybackie. Znajdują się one między innymi Władysławowie, Helu, Ustce i Darłowie. Bałtyk jest znacznie mniej zasolony niż inne morza. Wpływają bowiem do niego słodkie wody wielu rzek. Wiatr wiejący nad Bałtykiem powoduje, że jego wody nieustannie falują. Najwyższe fale powstają w czasie sztormu. Lekki wiatr wiejący nad morzem podczas słonecznej pogody nazywany jest bryzą. Od godzin nocnych aż do południowych wieje on od lądu w kierunku morza. Około południa wiatr zmienia swój kierunek na przeciwny: wieje od morza w stronę lądu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta