profil

Porównaj sposoby widzenia sztuki malarskiej przedstawione w przywołanych fragmentach "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

poleca 85% 246 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Sztuka może być odbierana zupełnie inaczej, przez różne osoby. często nie możemy jednoznacznie określić, co autor miał na myśli, tworząc dane dzieło.
W podanym fragmencie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza przedstawiona jest scena, w której Tadeusz, Hrabia oraz Telimena, przebywając w ogrodzie, dyskutują na temat sztuki malarskiej.
Hrabia pokazuje Telimenie namalowane, przez siebie pejzaże Włoch. Telimena nie okazuje zbytniego zachwytu jego malarstwem, lecz jest zachwycona tym, że przedstawiaja one krajobrazy Włoszech. Telimena jest zauroczona tym krajem, bardzo podziwia tamtejszych malarzy, natomiast ostro krytykuje malarstwo polskie. Hrabia i Telimena są zafascynowani obczyzną, nie doceniaja tego co mają w ojczyźnie i drwią z niej. Natomiast na Litwie, co zauważa Tadeusz, jest wiele wspaniałych miejsc, przyroda tam jest niezwykle piekna. Tadeusz, słysząc wszystkie te zachwyty nad obczyzną, nad bogatą roślinnością, wtrąca się do rozmowy. Nie zgadza sie on z poglądami Horeszki i Telimeny. Opowiada o pięknych drzewach, rosnących w Wilnie. Mówiąc o tym, posługuje się personifikacją. Chce on oddac charakter omawianej roślinności. Soplica uważa, że nigdzie nie ma tak pięknych krajobrazów jak na Litwie. Według niego, obce kraje sa nudne, przyroda tam nie ma ciekawej osobowości, roslinność nie rozwija się naturalnie, wszystko jest idealnie rozplanowane. W Polsce natomiast przyroda jest prawdziwa i nic jej nie ogranicza. Hrabiego jednak nie przekonują te argumenty, twierdzi, że do malarstwa konieczne jest włoskie niebo i wychwala włoskich malarzy. W pewnym momencie Telimena przypomina sobie o polskim artyście - Orłowskim, który mieszkał w Petersburgu, a mimo tego tęsknił za lasami i niebem swego ojczystego kraju.
Jak mozemy zauważyć w przytoczonym fragmencie sposoby widzenia sztuki malarskiej moga byc odmienne. Niektórzy tak jak Hrabia i Telimena zachwycaja się czystym błękitnym niebem, tym co idealne, inni natomiast jak Tadeusz wolą w malarstwie obserwować nieporządek. Tadeusz był wielkim patriotą i uwielbiał pejzaże przedstawiające polskie krajobrazy. Natomiast Telimena I Hrabia podziwiali włoska przyrodę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta