profil

Charakterystyka Ligii z Quo Vadis

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-16
poleca 84% 2718 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Ligia, a właściwie Kallina, to jedna z głównych bohaterek powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Ligią nazwano ją ze względu na pochodzenie- była córką wodza barbarzyńskiego plemienia Ligów. W Rzymie znalazła się jako zakładniczka. W ten sposób jej ojciec gwarantował pokój. Na wychowanie została oddana chrześcijance, Pomponii Grecynie, żonie Aulusa Plaucjusza.

Bohaterka dorastała w domu Plaucjusza. Pomponię i Aulusa traktowała jak rodziców. Ligia wyrosła na piękną dziewczynę. Jej piękna twarz i bujne włosy budziły zachwyt i podziw. Nawet Poppea, uważana za najpiękniejszą kobietę w Rzymie uznała, że Ligia dorównuje jej urodą. To właśnie uroda dziewczyny spowodowała, że Marek Winicjusz zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia.

Ligia była chrześcijanką. Podczas spotkania z Winicjuszem nakreśliła na piasku rybę, ten jednak nie wiedział co ona oznacza. Petroniusz, by pomóc swemu siostrzeńcowi zasugerował Neronowi, by ten odebrał Ligię Plaucjuszom. Gdy została zabrana z domu Aulusa do pałacu nie kryła strachu. Wiedziała o rozpuście, jaka towarzyszy ucztom. Bała się Nerona i jego żony Poppei. Nie chciała zostać nałożnicą Winicjusza. Gdy ten zaczął całować ją podczas uczty, zemdlała. Pragnęła, by Ursus zabrał ją z powrotem do domu Pomponii. Ursus zorganizował jej odbicie, gdy Ligia zmierzała do domu Marka. Wykazała się wtedy niezmierną odwagą, nie bała sprzeciwić się woli Winicjusza. Zamieszkała w domu chrześcijanki Miriam. Po niedługim czasie Marek odnalazł ją i wraz z Krotonem chciał porwać, jednak nie udało mu się to. Ursus stanął w jej obronie, Kallina jednak nie pozwoliła zabić Winicjusza. Gdy przez kolejne dni leżał w gorączce, dziewczyna zajmowała się nim. Była niezmiernie opiekuńcza i oddana. Poprosiła Kryspa, aby zezwolił na jego pozostanie w ich domu do czasu wyzdrowienia. Spędzali ze sobą wiele godzin, dużo rozmawiali. W końcu Ligia zrozumiała, że kocha Marka. Na początku targały nią wątpliwości. Rozmowa z Kryspusem również nie dodała jej otuchy. Usłyszała od niego, że miłość do mężczyzny jest miłością grzeszną oraz że jako chrześcijanka powinna miłować jedynie Boga. Jednak słowa Świętego Pawła oraz jego obietnica, że nawróci Winicjusza napełniły ją wiarą. W końcu wyznała miłość Markowi i zgodziła się zostać jego żoną.

Klallina na każdym kroku udowadniała swoją głęboką wiarę i nadzieję, jaką pokładała w Chrystusie, żyła zgodnie z jego nauką. Gorliwie modliła się, skupiona była na rozmowie z Bogiem. Po pożarze Rzymu wraz z innymi chrześcijanami trafiła do więzienia i ciężko zachorowała. Gdy leżała w gorączce wierzyła, że od zguby może wybawić ją jedynie Stwórca. Chciała oddać życie w imię wiary, godziła się z tym. Wiara daje jej cierpliwość, wytrwałość i nadzieję.

Z opresji wybawił ją wierny sługa Ursus. Na arenę wszedł najpierw on, później ogromny tur germański z Ligią przywiązaną do rogów. Olbrzym skręcił turowi kark. Ligia, otoczona opieką Winicjusza i Ursusa ocalała. Razem z ukochanym wyjechała na Sycylię, tam wyszła za niego za mąż.

Ligia jest przykładem bohaterki bardzo silnej psychicznie. Kieruje się wiarą i uczciwością. Jest skromna i pokorna. To postać bez skazy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty