profil

Wisłą z Beskidów do Gdańska - charakterystyka regionu i ciekawostki

poleca 85% 445 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Źródła Wisły znajdują się w dwóch miejscach na stokach Baraniej Góry. Nurty siostrzanych potoków : Białej i Czarnej Wisełki łączą się, tworząc większą rzekę. Z beskidzkich stoków spływa ona kilkunastoma kaskadami, aż wreszcie jej koryto staje się coraz szersze, a nurt spokojniejszy. Koryto Wisły ma kształt litery "S" i przecina nasz kraj od Beskidu Śląskiego do Zatoki Gdańskiej, gdzie uchodząc, tworzy deltę. Kiedyś wykorzystywano Wisłę jako ważny szlak transportowy. Spławiano nią towary z głębi kraju nad Bałtyk. W średniowieczu jednym z ważniejszych miast nad Wisłą był Kazimierz Dolny, nazywany "małym Gdańskiem". Zasłynął on jako ośrodek handlu zbożem ,które przechowywano w wielkich spichlerzach, zbudowanych nad samym brzegiem. Stąd ładowano je bezpośrednio na barki, spływające w dół rzeki. We Włocławku znajdowała się główna komora celna na Wiśle, posiadająca królewskie prawo do pobierania opłat od statków zawijających do miasta. Większe i ciekawsze miasta na szlaku Wisły to : Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Tczew, Gdańsk. Pomiędzy Toruniem a Gdańskiem koryto Wisły jest uregulowane.
Wisła jest dziką rzeką i większa część jej koryta jest nieuregulowana. W środkowym biegu płynie leniwie, tworząc meandry oraz charakterystyczne piaszczyste łachy. Po obu stronach głównego koryta przez setki lat utworzyły się starorzecza, czyli jeziora wypełniające dawne koryto rzeki.
Wisła jest najdłuższą polską rzeką, ma długość 1047 km.
W 1970 r. postawiono tamę na Wiśle we Włocławku - powstał w ten sposób zbiornik zaporowy długości prawie 60 km. Pod względem wielkości jest on drugim, po Zalewie Solińskim w Bieszczadach, sztucznym zbiornikiem wodnym. Pracuje tu największa w Polsce elektrownia wodna.
Obecnie główne ujście Wisły koło Mikoszewa, nazwane Przekopem Wisły, jest ujściem sztucznym. Powstało w 1895 r.
W Tczewie znajduje się Muzeum Wisły, jedno z nielicznym muzeów w świecie dokonujących rolę rzeki w historii państwa. Eksponowane są tu oryginalne łodzie wiślane, sprzęty flisackie i rybackie oraz makiety szlaków wodnych.
Woda w Wiśle na ponad połowie jej długości jest tak brudna, że nie mieści się w żadnej klasie czystości. Większość zanieczyszczeń pochodzi z hut, fabryk i zakładów produkcyjnych Górnego Śląska. Wisła zbiera je w czasie całej swej wędrówki przez nasz kraj i niesie do Bałtyku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty