profil

Kotlina Kłodzka - charakterystyka i ciekawostki

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Niemal w samym centrum Sudetów leży Kotlina Kłodzka. Koryto przepływającej przez jej środek Nysy Kłodzkiej wcina się miejscami na głębokość 80 m. Ze wszystkich stron otaczają ją pasma górskie. Najwyższym z nich jest Masyw Śnieżnika, najciekawszym zaś - Góry Stołowe, jedyne w Polsce góry płytowe. Nie mają one typowych wierzchołków jak inne góry, ich szczytowa partia to płaskowyż. Najwyższym szczytem płaskowieżu Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, leżący na wysokości 919 m n.p.m. W Kłodzku - najważniejszym mieście tego regionu - już w X wieku stał warowny gród, wzniesiony przez Piastów. Później miastem władali Czesi i Niemcy. Niedaleko stąd, przez przełęcz Polskie Wrota, wiódł kiedyś ważny szlak handlowy z Czech do Polski, a obecnie przebiega tędy międzynarodowa droga samochodowa. Ze względu na specyficzny klimat oraz występujące tu wody mineralne Kotlina Kłodzka ma walory lecznicze i uzdrowiskowe. Korzystano z nich już od XV wieku, kiedy to w Lądku-Zdroju założono pierwszy zakład kąpielowy. Znane sanatoria i zakłady przyrodolecznicze znajdują się również w Dusznikach-Zdroju i Polanicy-Zdroju.
Unikalne formy geologiczne chroni Park Narodowy Gór Stołowych. Znajduje się tu najbardziej niezwykły w Polsce labirynt, utworzony ze szczelin, jaskiń, urwisk i kolumn wyrzeźbionych w miękkich skałach. Od fantastycznych kształtów pochodzą ich nazwy : Błędne Skały (zwane również Kamiennym Miastem), Skalne Grzyby, Kurza Stopka, Końska Noga czy Małpolud.
Najwyższym szczytem gór okalających Kotlinę Kłodzką jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.)
Najdłuższą i najpiękniejszą jaskinią Sudetów jest utworzona w marmurowych skałach Jaskini Niedźwiedzia, znajdująca się koło Kletna, w Masywie Śnieżnika. Jej poznane dotychczas korytarze układają się na czterech poziomach i mają około 3 km długości. Odnaleziono w nich szczątki niedźwiedzia jaskiniowego - największego europejskiego ssaka drapieżnego epoki lodowcowej, który zamieszkiwał skalne groty 15 tysięcy lat temu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta