profil

Ziemia lubuska - charakterystyka i ciekawostki

poleca 85% 394 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ziemia lubuska rozciąga się nad środkową Odrą, pomiędzy Dolnym Śląskiem, Pomorzem Zachodnim a Wielkopolską. Jej środkową część zajmuje Kotlina Gorzowska, wzdłuż której płynie Warta i Noteć. W samym centrum kotliny leży Gorzów Wielkopolski. W X wieku znajdowało się tu kilka grodów, wchodzących w skład słowiańskiego systemu broniącego granic przed atakami z zachodu. Na równinnym terenie, w miejscu gdzie Warta wpada do Odry, tworzą się wielkie rozlewiska. Bogatą przyrodę tego rejonu chroni Park Narodowy "Ujście Warty". W okresie międzywojennym przez ziemię lubuską przebiegała granica między Niemcami a Polską. Do jej obrony Niemcy wybudowali na pofałdowanym terenie koło Międzyrzecza wielki kompleks umocnień i bunkrów. Na granicy ziemi lubuskiej i Śląska, przy szlaku handlowym z Wrocławia do Szczecina leży Zielona Góra. Już w średniowieczu była ona znaczącą osadą targową. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym region ten słynie z uprawy winorośli.
Rejon ujścia Warty pełen jest rozlewisk i podmokłych terenów, poprzecinanych licznymi kanałami, które upodobały sobie ptaki. W najbogatszym w Europie rezerwacie ptaków "Słońsk" można spotkać aż 250 gatunków, w tym niektóre wyjątkowo rzadkie, jak warzęcha, szczudłak, czy czapla nadobna. Wiele z nich należy do gatunków ginących w skali światowej.
Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) to wielki kompleks starych bunkrów o długości około 80 km. Przedpola chronią betonowe zapory przeciwczołgowe, nazywane "zębami smoka". Pod ziemią znajdują się : rozbudowana, wielopoziomowa sieć korytarzy z elektryczną kolejką, dworce, klatki schodowe, windy, magazyny, koszary. Część z nich jest udostępniona do zwiedzania.
W czasie jesiennych przelotów na teren Parku Narodowego "Ujście Warty" nocuje około 200 tysięcy dzikich gęsi. Ptak ten został uznany za symbol parku. W części bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego utworzono rezerwat przyrody "Nietoperek". Mikroklimat podobny do tego, jaki panuje w podziemnych jaskiniach (stała, niska temperatura i duża wilgotność powietrza) , sprawia, że jesienią zlatują się tu dziesiątki tysięcy tych ssaków, aby przezimować. Najliczniejszym spośród 12 gatunków spotykanych tu nietoperzy jest mopek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta