profil

Warmia - charakterystyka i ciekawostki

poleca 85% 942 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ta historyczna kraina położona jest w północnej Polsce, w dorzeczu środkowej Łyny i Pasłęki, pomiędzy Mazurami a Pojezierzem Iławskim. Na północy sięga do granicy z Rosją. Warmia słynie z gotyckich zamków krzyżackich, pamiętających czasy sprzed ponad 500 lat. Odległości pomiędzy nimi, wynoszące 20-30 km, ułatwiały załogom zamków kontaktowanie się. Głównym, a zarazem największym miastem tego regionu jest Olsztyn, zwany "perłą Warmii". To jedno z najstarszych miast założonych przez Krzyżaków a tych terenach. Już w XIII wieku stał tu duży murowany zamek. Przez kilka lat mieszkał i pracował w nim Mikołaj Kopernik. W Olsztynie koncentruje się życie kulturalne i naukowe Warmii : tu mieści się siedziba Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Niskie zanieczyszczenie środowiska pozwoliło na przetrwania ziemi warmińskiej bogactwa roślin i zwierząt. Łyna jest rzeką bardzo czystą, żyją w niej pstrągi i lipienie, a rosnące wzdłuż jej brzegów gęste lasy obfitują w zwierzynę łowną. Często odbywają się tu polowania.
Na północ od Olsztyna, w miejscu gdzie do Łyny uchodzi rzeka Symsarna, leży Lidzbark Warmiński. Od XVI wieku był on stolicą całej Warmii. Tutejszy zamek jest, obok Malborka, jednym z najlepiej zachowanych zamków gotyckich w Polsce. W zamkowym księgozbiorze odnaleziono "Kronikę" Galla Anonima z XII wieku - bezcenne źródło wiedzy o najstarszych dziejach naszego państwa.
W miejscowości Reszel na Pojezierzu Mrągowskim zapadł ostatni w Europie wyrok skazujący na spalenie na stosie czarownicy, oskarżonej w 1811 roku o podpalenie miasta.
Na pograniczu Warmii i Pojezierza Mazurskiego, w niewielkiej wsi Święta Lipka koło Reszla, znajduje się jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych w Polsce - wspaniała barokowa świątynia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Odbywają się tu przyciągające wielu turystów koncerty organowe, wykonywane na oryginalnym instrumencie pochodzącym z 1721 roku.
Zimą w okolicach Lidzbarka Warmińskiego można jeździć na nartach. Atrakcją są trasy zjazdowe na Krzyżowej Górze o wysokości 133 metrów. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa tu jedyny w Polsce nizinny oddział Górskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego (GOPR).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta