profil

Zawisza Czarny (1370 – 1428) - Krzyżacy

Ostatnia aktualizacja: 2020-06-15
poleca 84% 2817 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz bitwa pod Grunwaldem bitwa pod Grunwaldem

Najbardziej zainteresował mnie słynny rycerz i dyplomata Zawisza Czarny, który pochodził Garbowa. Tytułował się herbem Sulimia, który składał się z dwóch charakterystycznych elementów: w górnym polu znajdowała się połowa czarnego orła, oraz figury heraldyczne zwane kamieniami położone były w dolnym polu. Jego przydomek „Czarny” przypisuję się jego czarnym włosom. Pochodził z dość bogatej rodziny, jego rodzicami byli Dorota i Mikołaj z Garbowa. Miał dwóch braci Jan i Piotra.

Spodobało mi się w nim to, że był człowiekiem zacnym, szlachetny, honorowym i niezwykle uprzejmym. Posiadał opinię niezwyciężonego, którą zdobył na licznych turniejach, na wyprawach przeciw Turkom, w walkach z Krzyżakami. We wszystkich wyprawach i wojnach okazywał się dzielnym, znakomitym, niezwykle zaprawionym w boju i niepokonanym rycerzem. Słynął z odwagi, wielkiego czynu siły, męstwa, honoru, nikt nie mógł mu dorównać. Biegle posługiwał się najprzeróżniejszą bronią: mieczem, toporem, buzdyganem oraz potrafił doskonale strzelać z łuku. Waleczny bojownik, wzór cnót. Jego imię znano i wychwalano na całym świecie. Postępował zgodnie z kodeksem rycerskim, bronił kraju, pomagał biednym, był wierny swojemu władcy. Uznawany za świetnego dyplomatę króla Jagiełły. Przez sprawowany urząd mógł podróżować po dworach europejskich i poznawać nowe kultury. Władysław Jagiełło bardzo go cenił i obdarował go licznymi dobrami. Bohater bitwy pod Grunwaldem, to on w najkrytyczniejszym momencie bitwy uratował królewski sztandar. Jest obliczem prawdziwego patrioty, który poświęcił się ojczyźnie.

Pamięć o Zawiszy Czarnym jest żywa do dziś, uważany jest za wzór rycerskości, prawości i szlachetności. Popularne już w XVI w. powiedzenie „Polegaj jak na Zawiszy” przetrwało do dzisiejszych czasów, co jest potwierdzeniem wobec Zawiszy Czarnego, przekazywanego przez kolejne pokolenia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta