profil

Dlaczego warto się uczyć

poleca 85% 332 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wykształcenie jest ważne, ponieważ decyduje o tym jaka prace będziemy mogli podjąć w przyszłości. Z wykonywaną praca wiąże się wynagrodzenie jak i prestiż, im lepsza praca tym większe korzyści są z niej uzyskiwane.
Jednym z najbardziej prestiżowych kierunków jest prawo, ukończenie go otwiera nam drogę do takich zawodów jak sędzia, prokurator czy adwokat. Prawo jest bardzo trudnym kierunkiem potrzeba dużo czasu na naukę żeby je skończyć, ale poświęcenie tego czasu może ci przynieść duże korzyści. Praca sędziego i prokuratora jest dobrze płatna a dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo, gdyż zwolnienia na tych stanowiskach są niezwykle rzadkie. Praca adwokata może przynieść większe korzyści od wcześniej wymienionych zawodów. Dodatkowo wszystkie te zawody charakteryzują się wysokim prestiżem.
Równie trudnym kierunkiem jest medycyna, jednak daje ona duże możliwości podjęcia przyszłej pracy ze względu na dużą liczbę specjalizacji np. stomatolog, okulista czy chirurga, praca lekarza należy do dobrze płatnych, jednak że jest ona wyczerpująca, często trzeba dużo godzin spędzać w szpitalu na dyżurach. Postęp w medycynie wymaga od lekarzy ciągłego dokształcania się, w podobnej sytuacji są wcześniej wymienione zawody ze względu na ciągłe zmiany w prawie.
Nauka może przynosić bezpośrednie korzyści materialne. Dotyczy to dzieci które są wynagradzane za dobre oceny w szkole przez rodziców. W szkołach są organizowane różne konkursy, dzięki dodatkowemu wkładowi nauki można wygrać nagrody.
Najbardziej prestiżową nagrodą za odkrycia naukowe jest Nagroda Nobla, jest ona przyznawana od 1901 roku. Nagroda Nobla ma wymiar finansowych w wysokości 10 mln. koron szwedzkich czyli około 4.5 mln. złotych. Laureaci tej nagrody przechodzą do historii, wkładem może być Maria Skłodowska-Curie, którą zna niemal każdy Polak.
Szkoły teatralne kształcą przyszłych aktorów, wykształcenie te im pomaga w zdobyciu sławy a wraz z nią pieniędzy. Przykładem tego jest Andrzej Grafowski znany jako Ferdynand Kiepski, skończył on Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, jednakże wielu aktorów nie skończyło żadnych szkół aktorskich. Dzięki swojemu talentowi udało im się zrobić karierę filmową, przykładem takiego aktora jest Anna Mucha
Innym przykładem wykorzystania talentu są sportowcy, wielu piłkarzy posiadających wysokie umiejętności gry w piłkę nożną zarabiają w swoich klubach ogromne pieniądze. W osiągnięciu tego nie potrzebowali wykształcenia a jedynie potrzebny był im własny talent, dla wielu z nich to jest jedyny sposób na wyrwanie się z biedy, dotyczy to miedzy innymi piłkarzy z Afryki czy Brazylii
Często w osiągnięciu sukcesu wystarczy tylko szczęście. Wielu ludzi niezależnie od swojego wykształcenia osiągnęło sukces, mieli dobry pomysł na firmę lub znaleźli się w właściwym miejscu o właściwym czasie przykładem tego jest Robert Janowski, który zrobił karier w show business, a z wykształcenia jest lekarzem weterynarii.
Nauka jest potrzebna w życiu. Pomaga ona w zdobyciu odpowiedniej pracy, a wiele zawodów wymaga ciągłego dokształcania się. Zdobyta przez nas praca zapewnia nam zaspokojenie naszych potrzeb materialnych jak również może nam przynieść sławę i uznanie społeczne. Jednak w wyjątkowych przypadkach nauka nie jest potrzebna, a dzięki własnym umiejętnością można osiągnąć sukces .

Patryk Łukasik

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty