profil

Bagna biebrzańskie - charakterystyka i ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 2023-09-13
poleca 85% 363 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
biebrzański park narodowy

Każdego roku wiosną tereny w dolinie Biebrzy i Narwi zmieniają się na kilka tygodni w ogromne rozlewiska. Dlatego okolica ta nazywana jest "polską Amazonką". Jak okiem sięgnąć, ciągną się dzikie bagna, mokradła i lasy. Dla ochrony tego unikatowego w skali światowej środowiska powstał Biebrzański Park Narodowy. W kwietniu i maju pojawia się tu ogromna liczba ptaków wodno-łąkowych, niektóre bardzo rzadkie, jak batalion (bojownik) czy kulik wielki. O świcie można spotkać majestatycznego łosia, zwanego królem bagien. Głównym ośrodkiem tego regionu jest Białystok - miasto na pograniczu kilku kultur, położone w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji. Na zachód od Białegostoku rozciągają się gęste lasy Puszczy Knyszyńskiej z największym w Polsce parkiem krajobrazowym. W Tykocinie nad Narwią stał niegdyś potężny gród broniący Mazowsza przed najazdami Jaćwingów i Litwinów. W średniowieczu było tu jedno z większych skupisk ludności żydowskiej w Polsce,

Biebrza nazywana jest "żywą rzeką", gdyż co roku zmienia swoje koryto, tworząc nowe meandry i zakola. Powstały w 1993 r. Biebrzański Park Narodowy chroni największe i najlepiej zachowane podmokłe tereny dolin rzecznych w tej części Europy. Ciągną się one na długość około 100 km. od miejscowości Wizna prawie pod samą granicę z Białorusią.
Nad Biebrzą, na podmokłych łąkach, żyje rzadki w Polsce ptak, batalion. Gnieździ się tam zaledwie 200-300 par tego gatunku. W czasie godów samce toczą ze sobą zacięte walki, strosząc pióra na szyi. U każdego ptaka są one inaczej ubarwione, dotychczas nie spotkano dwóch takich samych wzorów. Batalion jest symbolem Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Łoś jest największym przedstawicielem rodziny jeleniowatych. Zamieszkuje podmokłe tereny leśne. Jest wspaniale przystosowany do poruszania się po grząskim terenie, doskonale pływa. Dorosły samiec może mieć ponad 2 m wysokości. Głowę byków ozdabia ogromne poroże w kształcie łopat lub badyli. Nad Biebrzą znajduje się największa w Polsce ostoja tego gatunku - około 700 osobników.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta