profil

Podstawy zarządzania

poleca 85% 377 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

PROCES DECYZYJNY

1. Sytuacja problemowa:

- Firma „ Prokter and Gamble” producent pasty do zębów „Blend and wash” rozważa wypuszczenie nowej pasty na rynek
- Przyczyną problemu jest wciąż zmniejszające się zainteresowanie produkowanymi już pastami oraz rozpuszczenie plotek przez konkurencję o niskiej skuteczności wyrobów tej firmy, a co za tym idzie wciąż zmniejszające się dochody firmy.
- Celem podjęcia decyzji jest odświeżenie i urozmaicenie oferty, zaskoczenie klienta, zwrócenie uwagi jak największej rzeszy klientów, pozyskanie nowych klientów Celem głównym jest utrzymanie się na rynku i wzrost dochodów firmy. Firma zamierza zaskoczyć również konkurencję wypuszczając na rynek całkiem nową pastę do zębów o smaku śliwkowym, która została dopiero nie dawno opracowana w laboratoriach firmy.

2. Możliwe rozwiązania:
- Firma powinna przeprowadzić dokładną analizę rynku past do zębów, wziąć pod uwagę prognozy dotyczące przyszłej sytuacji rynku. Zbadać tendencje konsumenta.
- Firma powinna stworzyć całkiem nowy własny wizerunek Produkt musi różnić się od wszystkich dostępnych na rynku.
- Wydaniu nowej pasty do zębów powinna towarzyszyć ogólnopolska kampania reklamowa, nowy produkt powinien być dostępny dla wszystkich
- Początkowa cena nowego produktu nie powinna być wygórowana. W miarę czasu cena powinna się nieznacznie zwiększyć.
- Z nowym produktem powinny się wiązać różnego rodzaju promocje i konkursy przyciągające potencjalnych klientów.
- Aby zredukować koszty należy unowocześnić cały system produkcyjny, używać tanich materiałów.
- Dostępność nowej pasty do zębów powinna być bardzo szeroka.


3. Ocena możliwych rozwiązań i wybór właściwych.

a) Kryteria oceny przedstawionych możliwych rozwiązań :
- Koszty realizacji
- Możliwość realizacji
- Skuteczność rozwiązań
- Jakość

b) Ocena możliwych rozwiązań:


- Firma musi przeprowadzić badania rynku, tendencje konsumenta, aby wiedzieć jak wylansować produkt, aby zainteresowanie nim było maksymalne, a inwestycja, związana z nową pastą do zębów trafiona. Badania narażają firmę na pewne koszty, lecz są niezbędne.
- Aby odświeżyć swoją ofertę należy stworzyć coś zupełnie innego, należy „obudzić” klienta. Nie jest to rozwiązanie drogie, a może okazać się bardzo skuteczne.
- Jedną z najdroższych rzeczy w procesie wdrażania nowego towaru jest reklama oraz wszystko, co się z nią wiąże ( konkursy, promocje, itd.) Jest to jednak niezbędny element i nie można go nie zastosować. Klient musi wiedzieć, że nasz nowy produkt w ogóle istnieje, a zaletą dobrej reklamy jest powiadomienie konsumenta o naszej ofercie i skłonienie go do skorzystania z niej.
- Jeśli chodzi o jakość to wiadomo, iż powinna być jak najwyższa, aby zadowolenie klienta było jak największe. Gdy mówimy o jakości pasty do zębów to głównie mamy na myśli jej skuteczność oraz szerokie zastosowanie przy eliminowaniu różnych schorzeń. Nasza firma musi dążyć aby jej, czyli nasze, produkty dobrze się sprzedawały i dlatego właśnie musimy stawiać na jakość, a nie na ilość, przecież nikt nie kupi czegoś gorszego jak może kupić lepsze.
- Aby zmniejszyć koszty produkcji nowego towaru dobrym rozwiązaniem byłoby zmodernizowanie linii produkcyjnej, używanie tańszych substratów. Tańszych nie zawsze znaczy gorszych. Należy wziąć pod uwagę wszystkich możliwych dostawców i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Poprzez zmniejszenie kosztów produkcji, końcowy koszt produktu nie będzie wysoki, a co za tym idzie będzie bardziej dostępny, lub też będziemy mogli nałożyć większą marżę. Rozwiązanie to może spowodować zmiany w zatrudnieniu firmy – nowoczesne maszyny będą wypierać ludzi z produkcji. Może wywołać to chwilowe zwiększenie kosztów – odprawy pracowników, jednak w dłuższym okresie czasu będzie to korzystne.
- Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie nowego produktu po względnie niskiej cenie. Sprawi to, że czasopismo będzie bardziej dostępne, więcej klientów będzie mogło nabyć nasz towar. W miarę czasu możemy nieznacznie podnosić cenę.


4. Wdrożenie wybranych rozwiązań :

- Przeprowadzone zostają badania rynku. Wynika z nich, iż nowa inwestycja jest opłacalna.
- Firma decyduje się na wypuszczenie nowego produktu jakim jest pasta do zębów o smaku śliwkowym.
- Wypuszczenie na rynek nowej pasty do zębów poprzedzone jest szeroka kampanią reklamową na terenie całego kraju.
- Stworzony zostaje nowy zespół ludzi, których celem jest dalsze ulepszanie naszych produktów i obniżanie kosztów ich produkcji.
- W celu zmniejszenia kosztów następuje unowocześnienie linii produkcyjnej. Wybierane zostają materiały niezbyt drogie, ale dobre jakościowo, aby nie zawyżać kosztów końcowego produktu.

KEJS „TRZECH SZEFÓW”

1. W przedstawionym mi kejsie dyrektor Kowalski reprezentuje demokratyczny styl zarządzania, dyrektor Kwiatkowski uchylający się od ingerencji, a dyrektor Nowak styl autokratyczny.
Dyrektor Kowalski zasięga opinii swoich podwładnych przy podejmowaniu decyzji, troszczy się o swoich pracowników, daje im dużą swobodę w podejmowaniu decyzji, ale kontroluje je i zawsze może taką decyzję zakwestionować, czego dowodem jest obniżenie progu nadzorowanych osobiście zamówień z 5,000 do 2,000 złotych. Z przedstawionych trzech sylwetek szefów to właśnie on spędza w pracy najwięcej czasu.
Styl dyrektora Kwiatkowskiego jest moim zdaniem najmniej trafnym stylem przy prowadzeniu przedsiębiorstwa i zarządzaniu jego personelem. Za duża swoboda dana swoim podwładnym może doprowadzić do szybkiego upadku firmy, ponieważ pracownicy nie maja takiego doświadczenia i wykształcenia potrzebnego do zarządzania takim przedsiębiorstwem. Podejmuje on decyzje dopiero w sytuacjach bardzo napiętych, nie rzadko zdarza się, że jest to sytuacja, z której bardzo trudno jest znaleźć jakieś dobre wyjście, aby nie zaszkodzić sobie, a przede wszystkim firmie.
Autokratyczny styl, który wybrał dyrektor Nowak, tez nie do końca jest dobry. Jego podwładni czują się jak ludzie od brudnej roboty, nie mają na tyle odwagi, aby się sprzeciwić szefowi, bo boją się konsekwencji, jakie mogłyby być wobec nich wyciągnięte. Nowak prowadzi firmę po swojemu, nikogo nie pyta o zdanie, a tym bardziej o radę. Wszystkie decyzje podejmuje samodzielnie, nie licząc się z niczyim zdaniem, ani opinią.


2. Siatka kierownicza
Wykres przedstawiony na następnej stronie.
3. Moim zdaniem największe szanse na sprostanie temu zadaniu ma firma dyrektora Kowalskiego. Dlaczego? Ponieważ jest to właściwa osoba do wykonania takiego zamówienia. Ma on najlepszy kontakt ze swoimi pracownikami, oraz najlepszą kontrolę nad nimi pomimo tego, że maja oni dużą swobodę. Firma ta ma również najlepszą organizację pracy, a jej szef cieszy się dużym zaufaniem i jest dla swoich pracowników w jakimś stopniu przykładem do naśladowania, a co za tym idzie jego decyzje będą cieszyły się z aprobatą i bardzo rzadko będą kwestionowane. Każdy chciałby mieć takiego szefa, jakim jest dyrektor Kowalski. Rozumie on swoich pracowników, dba o nich, interesuje się tym, co robią, a przede wszystkim w jego firmie panuje przyjacielska atmosfera, dzięki czemu morale pracowników jest bardzo wysokie, a co za tym idzie efektywność pracowników też jest bardzo wysoka. Dlatego ta firma ma największe szanse na zrealizowanie tego zamówienia w ciągu 3 miesięcy.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut