profil

Człowiek wobec losu - "Król Edyp"

poleca 85% 105 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

Król Edyp to tytułowy bohater dramatu Sofoklesa. Jest uważany za dobrego, troskliwego władcę, który nie może bezczynnie patrzeć na cierpienie poddanych. Postanawia za wszelką cenę poznać przyczyny plag, które nękają kraj. Chce jak najszybciej zapewnić ludziom bezpieczne, spokojne życie.
Kiedy uzmysławia sobie, że to on sam zabił Lajosa i sprowadził na Teby nieszczęścia, nie potrafi żyć z tą świadomością. Pogrąża się w bólu. Przecież robił wszystko, by zapobiec wypełnieniu się okrutnej przepowiedni.
Wcześniej jego ojciec – Lajos usiłował uratować rodzinę przed złym fatum. Gdy tylko usłyszał od wyroczni w Delfach, że ich syn zabije ojca i ożeni się z matką, bez wahania podjął próbę przeciwdziałania przepowiedni. Gdy więc narodził się chłopiec rodzice przebili mu stopy i kazali słudze zrzucić dziecko ze zbocza góry.
Niestety żaden z nich nie miał najmniejszego wpływu na to, co się wydarzy. Los okazał się być zupełnie nieprzewidywalny. Często jesteśmy całkowicie bezsilni wobec tego, co się dzieje wokół nas. Czasami nie potrafimy przewidzieć konsekwencji naszych czynów, nie ważne jak się staramy i tak możemy się rozczarować.
Terezjasz mówi, że „w prawdzie jest moc i potęga”, jednak początkowo nie chciał jej wyjawić Edypowi. Często obawiamy się reakcji ludzi lub też, jak Edyp, boimy się uwierzyć w to, co prawdziwe. Kiedy inni starają się nam coś uświadomić, bywa tak, że uparcie wierzymy we własną wersję.
Los, który spotyka Edypa nie jest karą. Przepowiednię wypełnia przecież całkiem nieświadomie, próbując ją ominąć. Król jest przecież sprawiedliwy, postępuje według wszelkich praw boskich. Jest jednak bezsilny wobec losu. Człowiek nie zawsze ma wpływ na własne życie. To, jak będzie ono wyglądać zależy nie tylko od nas, warunków, w których przebywamy, ale także od innych ludzi, splotu okoliczności, przypadków.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi