profil

Dlaczego czytamy książki? - przemów retoryczna

poleca 85% 939 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dlaczego czytamy książki?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się: Dlaczego czytamy książki? Odpowiedź ta, choć z pozoru banalna, z pewnością przysparza niektórym wiele trudności. Mimo tego, iż z literaturą obcujemy praktycznie przez całe nasze życie, nikt z nas nie zastanawia się właściwie jaka jest jej rola. Ciągle gdzieś biegnąc, spiesząc się pomijamy tak oczywistą i nieodłączną wartość w życiu każdego człowieka.

Po pierwsze, książki rozwijają naszą wyobraźnię, to właśnie dzięki nim przenosimy się w baśniowe, wyśnione przez nas miejsca, przeżywamy niesamowite przygody, wcielamy się w wymarzone role, a także spotykamy i wchodzimy w interakcje z postaciami, których w żaden sposób nie moglibyśmy spotkać w realnym świecie. Literatura jest więc odskocznią od naszego szarego, codziennego życia, wprowadza nas w zupełnie inny świat, którego współtwórcami jesteśmy również my.
Kolejną zaletą prozy jest uczulanie i uwrażliwianie na piękno naszego języka.

Czytając, poszerzamy zasób słów, utrwalamy gramatykę, ortografię, a także ćwiczymy własny język literacki. Te cechy są jednymi z najprzydatniejszych, ponieważ umiejętności tych używamy w naszym życiu codziennym.

Książki, są też po prostu rozrywką. Nie niszczą one naszego wzroku aż tak bardzo jak telewizja, więc można chyba powiedzieć, że są dość ekologicznym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

,,Czytamy książki, by odkryć, kim jesteśmy. To, co inni ludzie - prawdziwi czy wymyśleni – robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w rozumieniu kim jesteśmy i kim możemy się stać’’ powiedziała kiedyś Ursula Kroeber Le Guin, autorka cyklu ,,Ziemiomorze’’, który to wszedł już do klasyki gatunku fantastyki.

No właśnie, jak możemy zinterpretować te słowa? Kiedy bliżej im się przyglądamy, gołym okiem widać, że odpowiedź zawarta jest w pytaniu. Zagłębiając się w literaturze, poznajemy wiele przeróżnych wzorców osobowościowych i relacji między nimi. Na ich podstawie możemy formułować nasze poglądy, czy też zachowania w realnym życiu.

Podsumowując, mam nadzieję, że udało mi się obudzić w was czytelnicze instynkty albo chociaż zmienić wasze zdanie na temat literatury, sami widzicie ile pozytywnych wartości może przynieść taka łatwa czynność jak czytanie. Jednakże ważne jest też, co się czyta, choć w dzisiejszych czasach, w dobie komputerów, czy Internetu na każde próby czytelnicze spogląda się z przychylnością.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty