profil

Wpływ zbrodni na psychikę Makbeta na podstawie fragmentu V akt 5 scena

poleca 85% 479 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Zaprezentowany utwór jest fragmentem dramatu Wiliama Szekspira poruszającego kwestie rządzy władzy i jej destrukcyjnego wpływu na psychikę.
Fragment przedstawia moment oblężenia zamku Dunzynanu oraz bezduszność Makbeta względem śmierci jego żony.
Makbet,pan Glamis i Kawdoru oraz król Anglii po zabiciu króla Dunkana. Nakazuje by bronić zamku za wszelką cenę oraz zarzuca Makdufowi zdradę przez która może przegrać tą bitwę. Odnosi się także lekceważąco do przeciwników. Makbet pod koniec życia stał się arogancki i bezduszny gdyż mimo przewagi wroga jest przekonany że uda mu się przeżyć.
W następnej części opisuje on swoją nieczułość i brak leku który jest spowodowany tymi zbrodniami które popełnił przez całe swoje życie. Historie z jego dzieciństwo już go nie przerażają ponieważ on sam stał się potworem którego niegdyś się bał.
Makbet ignoruje nowinę o śmierci swojej żony, wręcz pokazuje swój gniew względem jej osoby. Uważa że wybrała najgorszy moment na własną śmierć, można mieć poczucie, że chciałby mieć wpływ nawet i na to, być panem życia i śmierci. W następnej części monologu Makbet mówi o ciągłej pogoni za jutrem w której człowiek zbyt często się gubi. Człowiek nie ma czasu się zatrzymać wyciągnąć wnioski tylko ciągle prze do przodu bez namysłu popełniając te same błędy.
Następnie posłaniec przynosi straszna wieść las Birnam ruszył z miejsca. Makbet niedowierzając grozi posłańcowi ze jeśli kłamie to zginie straszną śmiercią. Ukazuje to niedowierzanie w spełnienie się wróżby oraz strach przed utrata tronu i tego wszystkiego o co walczył przez tyle lat.
Reasumując Makbet przez popełnione zbrodnie strasznie się zmienił. Na początku był walecznym, dzielnym i sprawiedliwym rycerzem, jednak przeistoczył się w bezdusznego tyrana pragnącego tylko śmierci swoich wrogów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta