profil

Środowisko geograficzne Francji

poleca 85% 1815 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Geografia
Francja, Republika Francuska, Republique Francaise, państwo w zachodniej części kontynentu europejskiego, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Francja jest największym pod względem powierzchni terytorium (obszar 547 026 km2) krajem w Europie zachodniej. Graniczy na wschodzie z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, na południu z Hiszpanią i Andorą i Monaco na zachodzie i północnym zachodzie granice wyznaczają wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i Kanał La Manche.

Warunki naturalne
Francja jest krajem o urozmaiconej rzeźbie terenu, zróżnicowanym klimacie i bogatej szacie roślinnej. Na północnym zachodzie kraju, w Bretanii i częściowo Normandii, położone są stare góry wypiętrzone w orogenezie hercyńskiej - Masyw Armorykański. Są to góry zrębowe, zbudowane z kwarcytów, gnejsów i granitów, wznoszą się do wysokości 417 m. n.p.m.

W tej części kraju, na wybrzeżach Kanału La Manche, występują skaliste wybrzeża typu triasowego. Południową i środkową część kraju zajmuje rozległy Masyw Centralny.

Obszary te uległy sfałdowaniu w karbonie. Ruchy górotwórcze orogenezy alpejskiej podniosły cały blok masywu i spowodowały jego pękanie. Wówczas to powstały dwa rowy tektoniczne, dzisiejsze doliny rzek Allier i górnej Loary. W tym samym czasie na skutek pękania skorupy ziemskiej rozpoczęła się działalność wulkaniczna trwająca do czwartorzędu. Powstały wtedy stożki wulkaniczne, doskonale do dzisiaj zachowane. Rzeźba terenu na ogół płaska lub lekko falista z łagodnie zaokrąglonymi formami. Centralna część masywu obejmuje zapadliska tektoniczne i obszary powulkaniczne.

Najwyższe szczyty tego rejonu, Cantal (1860 m. n.p.m.) i Puy de Sancy (1886 m. n.p.m.) są stożkami wygasłych wulkanów. Na zachód od Clermont - Ferrand rozciąga się kraina Chatne des Puys, gdzie w doskonałym stanie zachowało się ponad 60 wygasłych wulkanów. Powierzchnia całego masywu wynosi ok. 100 tys. km2 i równa się niemal 1/6 powierzchni Francji. Charakterystyczną cechą tego regionu jest umiarkowany i ciepły klimat, w części południowej śródziemnomorski. Pomiędzy Masywem Armorykańskim, Masywem Centralnym, Ardenami, Wogezami i wybrzeżem Kanału La Manche rozciąga się rozległe obniżenie Basenu Paryskiego.

Dla obszaru Basenu charakterystyczne jest występowanie dużych przestrzeni o monotonnym, płaskim ukształtowaniu powierzchni, pokrytych zwartymi kompleksami leśnymi. Poprzez Bramę Poitou i Aunis, Basen Paryski ma połączenie z leżącym na południowym zachodzie Basenem Akwitańskim.
Na wschód od Basenu Paryskiego wznoszą się masywy górskie Ardenów i Wogezów.
Do Francji należy jedynie niewielki, zachodni fragment Ardenów, których średnia wysokość waha się od 400 do 500 m. n.p.m. Znacznie większe wysokości osiągają szczyty Wogezów, których najwyższy szczyt, Grand Ballon, ma 1423 m. n.p.m.
Na południowo - wschodnich krańcach Francji rozpościerają się pasma górskie Alp Zachodnich, zbudowanych ze skał krystalicznych otoczonych pokrywą ze skał osadowych. Francuskie Alpy dzielą się na 2 zasadnicze części : Alpy Północne i Alpy Południowe. Alpy Północne dzielą się z kolei na szereg mniejszych łańcuchów : Alpy Delfinackie, Graickie, Sabaudzkie, w obrębie Alp Południowych wyróżnia się : Alpy Kotyjskie, Nadmorskie, Prowansalskie.
W Alpach Północnych znajduje się najwyższy szczyt Europy, Mont Blanc, 4807 m. n.p.m.
Od północnego zachodu z Alpami sąsiadują wapienne góry Jura, których najwyższy szczyt Cręt de la Neige, osiąga wysokość 1723 m. n.p.m. Na południowym zachodzie, wzdłuż granicy z Hiszpanią, rozciągają się masywy górskie Pirenejów.

Rzeki
Sieć rzeczna Francji jest dobrze rozwinięta, rzeki należą do zlewisk Oceanu Atlantyckiego bądź Morza Śródziemnego. Ich wartość jako szlaków komunikacyjnych podnosi gęsta sieć kanałów.
Do najdłuższych rzek Francji zalicza się : Loarę - 1020 km, Sekwanę - 776 km, Garonnę - 650 km, Rodan - 812 km w granicach kraju.

Klimat
Na większości terytorium Francji panuje klimat umiarkowany, charakteryzujący się łagodnymi zimami (z wyjątkiem terenów górzystych i Alzacji). Średnia roczna temperatura najcieplejszego miesiąca, lipca, notowana w Paryżu, waha się w granicach 14 - 24o C, najchłodniejszego zaś, stycznia, wynosi od 1 do 6o C.
Północno - zachodnie regiony znajdują się pod wpływem oceanu Atlantyckiego, co przekłada się na dużą wilgotność powietrza, dużą ilość opadów jak również występowanie długotrwałych, niekiedy porywistych wiatrów wiejących z zachodu.

W północno - wschodniej Francji, zwłaszcza w Alzacji, panuje klimat kontynentalny z ciepłym latem, zimą na tyle chłodną, śnieg zalega tutaj czasem całymi tygodniami. Najbardziej wilgotny okres, z częstymi burzami, przypada w Alzacji na czerwiec i lipiec.

Między Bretanią a Alzacją rozciąga się równinny Basen Paryski, na który wpływ wywierają klimaty obydwu tych regionów. Choć charakteryzują się najniższą roczną sumą opadów (ok. 575 mm), pory deszczowe są zmienne, co oznacza, że zmoknąć można zarówno w czasie wiosennej czy jesiennej ulewy, jak i podczas letniego oberwania chmury.

Południowe, nadbrzeżne równiny wystawione są na działanie klimatu śródziemnomorskiego, który swym zasięgiem obejmuje południowe Alpy, Masyw Centralny i wschodnie Pireneje. Amatorzy ciepłych okresów letnich i chłodnych zim powinni wybrać się na południe Francji, gdzie przymrozki należą do rzadkości, wiosenne i jesienne ulewy są gwałtowne, ale krótkie, a latem zazwyczaj nie pada. Na południu, w dolinie Rodanu, przez 100 dni w roku wieją chłodne mistrale. Najbardziej dokuczliwe stają się na wiosnę - ponoć źle wpływają na ludzką psychikę, u niektórych wywołując nawet objawy szaleństwa.

Alpy Francuskie
Alpy francuskie to dziesiątki dużych, średnich i małych miejscowości doskonale przygotowanych do przyjęcia turystów zarówno w okresie zimowym jak i pozostałych. Nowoczesne hotele i schroniska umiejętnie wpisane w piękny górski krajobraz oraz bogata oferta turystyczna sprawiają, iż Alpy odwiedzane są przez miliony turystów francuskich i zagranicznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyciągi i kolejki czynne przez cały rok w połączeniu z perfekcyjnie przygotowanymi i urozmaiconymi trasami narciarskimi przyciągają setki tysięcy amatorów białego sportu. Piękne pejzaże, bogata roślinność ściągają tu tych, którzy lubują się w górskich wspinaczkach, spacerach, jeździe na rowerach, spływach górskich, lotach na lotniach i paralotniach, itp.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 5 minut