Przydatność 80%

Skutki zażywania narkotyków

Autor:

NARKOTYKI - są to środki odurzające pochodzenia roślinnego lub syntetycznego, powodujące - w zależności od dawki - uspokojenie, zniesienie bólu, euforię lub sen.

Wielokrotne stosowanie narkotyków prowadzi do przyzwyczajenia, uzależnienia i tzw. głodu narkotycznego, a konsekwencji do narkomanii.
Do narkotyków należą: opium, morfina, dionina i heroina, haszysz, kokaina, LSD oraz liczne substancje syntetyczne, np. amfetamina.

Heroina
Wytwarzana jest z soku pochodzącego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego (opiumowego). Daje ona poczucie siły i zadowolenie, ale gdy przestaje działać, zażywający ją stają się niespokojni i przygnębieni. Biorą więc kolejne dawki, by poczuć się lepiej. Wkrótce nie mogą już bez niej żyć. Wpadają wtedy w nałóg heroinowy.

Kokaina
Wytwarzana jest z liści krzewu kokainowego. Z początku wywołuje ona przypływ energii i poczucie siły, jednak już po 20 minutach biorący kokainę odczuwają zagubienie i niepokój. Przez jakiś czas nie są w stanie spać.

LSD
Otrzymywany jest z pewnego rodzaju grzyba. Zażywający ten narkotyk mogą przeżywać halucynacje wzrokowe, np. widzieć zmieniające się barwy, kształty i rozmiary otaczających przedmiotów. Mogą też widzieć sytuacje i przedmioty nie istniejące w rzeczywistości. Niekiedy halucynacje są bardzo nieprzyjemne. Narkomani nazywają je złymi wycieczkami. Wywołują one lęk, depresje i choroby psychiczne.

Haszysz
Wytwarzany jest z liści i żywicy konopi indyjskich. U używających go wywołuje w pierwszej chwili wrażenie, że sprawniej widzą, słyszą, czują i myślą. Często przeradza się to w poczucie zagubienia, a także w stan, w którym człowiek gotów jest popełniać czyny nierozważne i niebezpieczne.

Wąchanie rozpuszczalnika i klejów.
Polega na wdychaniu oparów wydzielanych przez substancje, takie jak kleje, farby i płyny do czyszczenia. Ludzie wąchający doznają uczucia lekkości i przeżywają halucynacje. Opary przedostają się do krwi i niszczą serce. Powodują także mdłości, depresje i wypryski na twarzy.

NAŁÓG

Narkomania najczęściej bywa zapoczątkowana przez namowę narkomana, przez ciekawość, snobizm czy chęć imponowania.
Narkotyki prowadzą do nałogu (uzależnienia). Biorący je czują, że nie mogą bez narkotyków żyć. Aby zdobyć pieniądze gotowi są uciec do przestępstwa. Z chwilą popadnięcia w nałóg, wydobycie się z niego jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Ludzie zaczynają brać narkotyki, gdyż chcą poczuć się lepiej, kończą zaś biorąc je po to, by wydobyć się z tragicznego samopoczucia. Nałóg oznacza dla nich i ich rodzin ogromne nieszczęście i stres.
Narkomani mogą uzyskać pomoc od lekarza, który w pewnych wypadkach może zalecić leczenie szpitalne, często w zakładzie zamkniętym. Istnieją również społeczne grupy pomocy, które pomagają narkomanom i ich rodzinom, mogą również wskazać sposoby wyleczenia się z nałogu.

RYZYKO ZWIĄZANE Z BRANIEM NARKOTYKÓW

Zakażenia
Niektóre narkotyki brane są w postaci zastrzyków. Brudne igły mogą powodować owrzodzenia, ropnie, zatrucie krwi i żółtaczkę. Wielokrotne używanie tych samych igieł i strzykawek sprzyja przenoszeniu się wirusa HIV.

Przedawkowanie narkotyku
Może spowodować utratę przytomności, zniszczenie serca i innych narządów, a nawet śmierć. Łatwo jest przypadkowo przedawkować narkotyk, trudno bowiem określić, jakiej jest mocy i ile go wziąć. Narkotyki stają się znacznie bardziej niebezpieczne, gdy są ze sobą zmieszane. Ich efekty ulegają wówczas zwielokrotnieniu i nawet mała dawka może okazać się śmiertelna.

Szkody psychiczne
Człowiek zażywający narkotyki może być agresywny, może też odczuwać lęk lub doświadczać przerażających halucynacji. To wszystko może poważnie zaszkodzić jego zdrowiu psychicznemu.

Zmiany w osobowości
Komórki nerwowe komunikują się między sobą za pomocą substancji chemicznych. Używając podobnych substancji chemicznych można wpływać na tę komunikację i wywoływać zmiany w mózgu. Działanie narkotyków polega na zakłócaniu naturalnych dróg komunikacji między neuronami. Nawet jednorazowe ich użycie może wywołać długotrwałe zmiany w działaniu komórek nerwowych. Zażywanie narkotyków powoduje poważne zmiany w działaniu niektórych, szczególnie wrażliwych komórek mózgu.

Zmiany w zachowaniu
Zażywający narkotyki mogą być podrażnieni, tracą zainteresowanie przyjaciółmi i pracą oraz dawne zamiłowania. Często przestają dbać o siebie. Zainteresowania narkomana zawężają się jedynie do problemu zdobycia narkotyków lub pieniędzy na nie. Nasilają się konflikty z otoczeniem, często także zaczynają się kłopoty z prawem.

Wypadki
Ludzie zażywający narkotyki, ze względu na stan zagubienia, w którym się znajdują, częściej niż inni ulegają wypadkom. Zdarza się, że wpadają do wody i toną, wdzierają się niespodziewanie na jezdnię lub wypadają z okna. Wąchający klej mogą się udusić na skutek przykrycia ust plastikową torbą lub śmiertelnie zakrztusić własnymi wymiotami.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 1107
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie