profil

"Być albo mieć" – To alternatywa przed którą staje każdy człowiek. Twoje wnioski w oparciu o bohaterów literackich.

poleca 85% 1113 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles Stefan Żeromski Adam Mickiewicz

Być albo mieć – to alternatywa przed którą staje każdy człowiek. Każdy staje w pewnym etapie życia przed takim wyborem. Stanęli również bohaterowie utworów które niżej przedstawię.

Jednym z przykładów jest starożytny utwór Sofoklesa pt. „Antygona”. Główna bohaterka Antygona to osoba pełna dumy rodowej, głęboko religijna i kochająca jednakowo obu braci. Prawa boskie uznaje za ważniejsze od praw dyktowanych przez władcę ziemskiego. Przechodzi konflikt tragiczny związany z ustanowionym przez człowieka prawem państwowym, a prawem boskim. Musi dokonać wyboru, który nie jest wcale łatwy – „być albo mieć”. Uważa, iż miłość do brata i religia są ponad wszystko i poniesie największą karę aby „mieć” a nie „być”.
Następnym przykładem jest romantyczny utwór A. Mickiewicza „Konrad Wallenrod”. Główny bohater Konrad Wallenrod jest osobą tajemniczą, rozdartą wewnętrznie, która także staje przed odwiecznym problemem „być albo mieć”. Samotnie walczy o dobro narodu, dla niego poświęca własne życie. Jest osobą podstępną, ponieważ droga kłamstwa i podstępu, zdrady i zbrodni, czyli drogą niezgodną z eposem rycerskim i własnym sumieniem, realizuje zamierzenia związane z doprowadzeniem zakonu do upadku.

Kolejnym przykładem jest pozytywistyczny utwór Bolesława Prusa „Lalka”. Stanisław Wokulski bohater powieści, również staje przed takim wyborem. Ciężko pracował jako kupiec aby stać się bogatym, jednak nie jest on akceptowany w wyższych grupach społecznych. Jego rozdarcie wewnętrzne jest spowodowane nieszczęśliwą miłością do Izabeli, a ponieważ należy ona do szlachty nie zwraca uwagi na nisko postawionego Wokulskiego. Nie może się uporać z problemem być albo mieć. Jest bogaty, lecz wolałby być biedny, a stać się szlachcicem i być poważanym w tym gronie.

Innym przykładem może być, młodopolski utwór Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni”. Doktor Judym ma taki sam problem do rozwiązania. Musi zadecydować co ma zrobić, czy być lekarzem i normalnie zarabiać, czy pomagać biednym. Wybrał on walkę z biedotą i zaniedbaniem środowiska w którym żyją ludzie. Nie chodziło mu o własne dobro materialne lecz o chęć pomagania biednym. To był jego wybór, który był bardzo trudny do zrealizowania.

Każdy z przykładów jest inny, lecz odnosi się do pytania „być albo mieć”, ludzie zawsze musieli się zastanowić i wybrać, ponieważ nigdy nie można mieć wszystkiego. Jest to problem, który idzie za ludźmi od wieków. W dzisiejszych czasach jest on podobnie rozpatrywany, lecz obecnie większość ludzi chciałoby i mieć i być. Każdy z nas chciałby zostać kimś w życiu, chciałby skończyć dobrą szkołę, mieć prace i dużo zarabiać. Lecz nie wszyscy mogą dojść do tego wszystkiego, choć każdy próbuje jak tylko może.
Moim zdaniem „być” oznacza być kimś, kimś znanym, bogatym, mądrym... Zaś słowo mieć w dzisiejszych czasach wydaje mi się bardzo powiązane, ponieważ aby mieć, trzeba kimś być. Słowo „mieć” kojarzy mi się z pieniędzmi, ogólnie z czymś materialnym.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty