profil

Analiza i interpretacja fragmentu Króla Edypa oraz określ przyczyny klęski (Eposojdon I)

poleca 85% 226 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W eposejdonie pierwszym opisana jest rozmowa Edypa z Tyrezjaszem- ślepym wróżbitą, który jest obdarzony zdolnością przepowiadania i rozumienia przyszłości. Edyp wezwał Wróżbitę do siebie w celu poznania prawdziwego zabójcy Lajosa. Edyp uważa Tyrezjasza za “zbawcę i lekarza”, widzi w nim wybawiciela Teb. Jednak starzec nie chce ujawnić prawdy. Edyp jest bardzo pewny w swoich słowach, oskarża Tyrezjasza o to, że chce zniszczyć miasto. Posądza go także o knucie spisku, grozi mu za to co mówi. Tyrezjasz celowo nie chce ujawnić prawdy, ponieważ wiedział, że ta wiadomość przyniesie mu zgubę. Tyrezjasz próbuje odpierać jego zarzuty. Lecz Edyp uważa się za lepszego, wywyższa się, jest pełen pychy. W pewnym momencie Tyrezjasz wyznaje całą prawdę.
Z zachowania Edypa można łatwo wywnioskować, że jedną z przyczyn jego klęski jest hybris, czyli pycha, duma, zuchwałość. W kontekście całego utworu Edyp dąży do tego aby odkryć prawdę. Próbuje przechytrzyć fatum, gdyż nadmiernie ufa swojemu rozumowi. Odrzuca on słowa Tyrezjasza i uważa, że uda mu się przechytrzyć przeznaczenie. Lecz nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać z tego względu, że klątwa ta przechodzi z pokolenia na pokolenie. Każdego członka tej rodziny i tak spotka nieszczęście. Edyp był zupełnie nieświadomy swoich czynów, ponieważ ponosił on winy swoich przodków. To bogowie wydali na niego wyrok, którego on nie był świadomy. Edyp niewłaściwie rozpoznaje sytuację co prowadzi go do nieszczęśliwego zbłądzenia a w konsekwencji do popełnienia winy tragicznej.
Tragedia Sofokles. obrazuje klęskę człowieka, który świadomie w dobrej wierze dąży do poznania prawdy, w efekcie czyny te tylko go pogrążyły. Edyp jest doskonałym przykładem na to, że ludzkim losem, kierują odgórne siły. Jest także przykładem bezsilności wobec nieodgadnionych praw losu. Człowiek nie powinien podejmować żadnych prób poznania swojej przyszłości. Ciążące nad każdym przeznaczenie jest nieodwracalne. Ustalony odgórnie los obdarza często licznymi zwycięstwami i sukcesami. Dla Edypa sukcesem było pokonanie niewinnego człowieka, który zajechał mu drogę oraz założenie wspaniałej rodziny. Jednak w późniejszym czasie to wszystko okazało się poważną klęską. Należy więc się cieszyć ze wszelkich łask, jakimi człowiek zostaje obdarzony, lesz trzeba pamiętać, że po okresie radości następuje czas o wiele mniej przyjemny, czas klęski i zatroskania.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty