profil

Warunki naturalne Chin

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-04
poleca 85% 471 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
wyżyna tybetańska

1. Ogólna charakterystyka Chin
Chiny są największym państwem w Azji i trzecim na świecie. Mieszka tam prawie 1,4 mld ludzi, to znaczy, że co piąty mieszkaniec kuli ziemskiej jest Chińczykiem. Chiny graniczą od północy z Mongolią, Rosją i Kazachstanem, od zachodu z Kirgistanem, Pakistanem, Afganistanem i Tadżykistanem, od południa z Indiami, Nepalem, Bangladeszem, Wietnamem, Birmą i Laosem, a od wschodu z Koreą pn. i morzami: żółtym, wschodnio chińskim i południowo chińskim.

2. Dzieje geologiczne Azji.
Większość gór znajdujących się na terenie Chin to góry stare, bo sfałdowane w erze paleozoicznej. Są to np. Tien Szan i Kunlun. Część gór to formacje młodsze, sfałdowane w erze kenozoicznej, podczas orogenezy alpejskiej np. Himalaje i Karakorum.

3. Wody powierzchniowe. (praca z mapą)
Przez tereny Chin płynie wiele wielkich rzek. Huang-Ho, Jangcy i Mekong należą do zlewiska Pacyfiku, do zlewiska oceanu indyjskiego należą Saluin i Brahmaputra a tereny północnych i zachodnich Chin to obszary bezodpływowe. Największym jeziorem Chin jest Kuku-nor a najdłuższą rzeką jest Jangcy mająca 5980 km, mająca zarazem największe dorzecze i największy przepływ.

4. Klimaty i krajobrazy. (prezentowanie mapy, zdjęć i róży pustyni)
W Chinach możemy wyodrębnić trzy regiony krajobrazowe i odpowiadające im cztery główne strefy klimatyczne.

Wyżyna Tybetańska – rozciągający się na południowym zachodzie, największy płaskowyż na ziemi, zwany Dachem Świata, ze średnią wysokością 4 000 m. n.p.m. Panuje tam surowy klimat wysokogórski, jest zimno i sucho, a na wysokościach powyżej 4 tys. m. temperatura nigdy nie przekracza zera. Piętrzą się tam najwyższe góry świata-Himalaje, i największy szczyt Sagarmatha, zwana także Mount Everest.

Wyżyny północno-chińskie – rozciągają się one na północy kraju. Znajdują się tam pustynie Takla Makan i Gobi- druga największa pustynia na ziemi. Panuje tam klimat umiarkowany suchy. Tylko lato jest tam gorące, zimy są mroźne, z pokrywą śnieżną, występuje bardzo mało opadów-poniżej 100 mm rocznie.

Wielkie równiny chińskie – ciągną się na wschodzie kraju. Znajduje się tam m.in. Nizina Chińska. Na północnym wschodzie i wschodzie tych równin panuje klimat umiarkowany typowy. Jest tam dosyć ciepło, latem dużo pada i jest zimniej niż w zimie. Natomiast w południowej części tych równin panuje klimat podzwrotnikowy. Jest ciepło i wilgotno, podobnie jak na wyspie Hajnan, która leży w tropikach.

Granice pomiędzy regionami geograficznymi wyznaczają pęknięcia w głębi skorupy ziemskiej, pozostając obszarami aktywnymi tektonicznie. W związku z tym często występują tam trzęsienia ziemi, zwłaszcza na zachodzie wyspy Hajnan.

5. Biosfera. (prezentowanie zdjęć)
Najbogatsze w zwierzęta są lasy liściaste znajdujące się na wschodzie, ze względu na bogate w pożywienie runo leśne. Można tam spotkać najróżniejszych przedstawicieli gadów, płazów, ptaków i ssaków. Na stepach żyją przede wszystkim chomiki i susły, a na pustyni zwierząt nie ma prawie wcale.

W lesie tropikalnym żyją małpy, papugi, aligatory, hipopotamy i.t.d.

6. Gleby.
W różnych częściach Chin można spotkać różne rodzaje gleb.
- gleby szare i brunatne występują w lasach liściastych
- czarnoziemy są charakterystyczne dla stepów (ze względu na swoją urodzajność mają ogromne znaczenie dla rolnictwa)
- szaroziemy występują na półpustyniach (mają małą zawartość próchnicy, więc uprawianie czegokolwiek na tych terenach jest możliwe tylko przy sztucznym nawadnianiu.
- gleby czerwone występują na wyspie Hajnan w tropiku
- gleby piaszczyste i kamieniste pokrywają pustynie

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty