profil

Nauka podstaw dobrych manier - Savoir-vivre - konspekt zajęć

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-10
poleca 85% 188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

TEMAT: Savoir-vivre
TEMAT SZCZEGÓŁOWY: Nauka podstaw dobrych manier

GRUPA: Młodzież gimnazjalna (wiek: 13-16 lat)
ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 15 osób

CELE:
Po przeprowadzeniu zajęć uczeń powinien:
- rozumieć pojęcie savoir-vivre,
- mieć świadomość jakie sfery bycia człowieka reguluje savoir-vivre,
- wiedzieć co składa się na dobre wychowanie,
- potrafi określić niezbędne zasady zachowania się w szkole,
- jest świadomy znaczenia przyjętych norm postępowania,
- rozwijać w sobie i swoim życiu przymioty dobrze wychowanego człowieka.

FORMY PRACY:
- praca zespołowa
- praca w małych grupach
- praca indywidualna

METODY PRACY:
- mini wykład
- elementy dyskusji
- scenki rodzajowe
- burza mózgów
- metody aktywizujące – metaplan

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kartki z zadaniami dla grupy
- Słownik języka polskiego
- Arkusz szarego papieru, mazaki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Część wstępna
1. Czynności organizacyjne.
2. Przedstawienie tematu lekcji.

II. Część główna
1. Wyjaśnienie nazwy zapożyczonej z języka francuskiego savoir – „wiedzieć”, vivre – istnieć”, co oznacza kwestie związane z tym, co należy wiedzieć, aby istnieć.

2. Prowadzący dzieli uczniów na grupy, które będą się zastanawiały nad tym jak wygląda przestrzeganie zasad kultury w określonych miejscach.

3. Każda grupa przedstawia przykłady zachowań się ludzi w różnych sytuacjach, ocenia zachowania, komentuje, przedstawia swoje odczucia.

4. Prowadzący zadaje podobne pytania:
a) Czym jest dobre wychowanie?
b) W jakich miejscach obowiązują zasady dobrego zachowania?
c) Czemu służy znajomość savoir-vivru i jakie korzyści wynikają ze znajomości jego zasad?
d) Jak są postrzegani ludzie dobrze wychowani i ci, co nie przestrzegają tych zasad?

5. Grupa otrzymuje kolejne zadanie:
Jak wygląda przestrzeganie zasad kultury w naszej klasie i szkole?
Oceń stan faktyczny, stan oczekiwania i przyczyny złego postępowania.
Do pracy uczniowie otrzymują metaplan i „garść przyjacielskich rad”, jak należy zachowywać się w szkole.

6. Wnioski:
Podczas analizy wniosków uczniowie wybierają po jednym, najbardziej realnym do realizacji. Następnie każdy z uczniów zastanawia się co on mógłby zrobić, aby poprawić poziom kultury w szkole.

III. Część końcowa
1. Grupie przedstawione zostają rady, jak należy zachowywać się w stosunkach panujących w szkole:

* uczeń-uczeń
- nie rozmawiamy z nikim na ucho w gronie osób,
- w szkole nie romansujemy
- nie używamy wulgarnych słów,
- przy rozmowie przesadnie nie gestykulujemy, ani nie wzruszamy ramionami,
- nie pokazujemy palcem i wyśmiewamy innych osób,
- w towarzystwie nie plujemy na podłogę,
- jeśli znajdujemy się w grupie mówimy do wszystkich, a nie tylko do jednej osoby.
- nie przerywamy i słuchamy tak, aby osoba mówiąca odnosiła wrażenie, że jest się zainteresowany jej wypowiedziami,
- w czasie rozmowy nie odwracamy się plecami do rozmówców,
- powinniśmy pamiętać o grzecznościowych zwrotach: proszę, dziękuję, przepraszam;
- kobieta witając się z mężczyzną podaje pierwsza rękę,
- traktujemy wszystkich jednakowo, bez względu na ubiór, klasę społeczną, wiarę;
- mężczyźni przepuszczają kobiety w drzwiach

* uczeń-nauczyciel
- nie komentujemy na głos lekcji,
- nie żujemy gumy na lekcjach ani nie spożywamy żadnych posiłków,
- nie rozmawiamy przez telefon komórkowy w czasie trwania lekcji,
- w czasie lekcji nie ziewamy ani nie bawimy się podręcznym przedmiotem,
- zanim przemówimy nie pociągamy nosem i nie odchrząkujemy się,
- nie dozwolone jest siedzenie na brzegu krzesła i bujanie się na jego tylnich nogach,
- nie spoglądamy na zegarek w czasie lekcji,
- niekulturalnie jest w czasie rozmowy z nauczycielem trzymać ręce w kieszeni,
- wykonujemy solidnie nasze obowiązki, np. jako dyżurni,
- pilnujemy umówionych terminów składania prac pisemnych,
- ubieramy się stosownie do sytuacji,
- przy gwałtownym kaszlu w klasie przysłaniamy usta ręką,
- staramy się, jeśli to możliwe przepuszczać nauczyciela w drzwiach,
- jeśli nauczycielowi rozsypią się notatki na podłogę, uczniowie powinni je pozbierać,
- w czasie lekcji zachowujemy absolutną ciszę,

* nauczyciel-uczeń
- nauczyciel nie powinien przesadnie gestykulować gdyż to rozprasza słuchających go uczniów,
- zbyt często nie spoglądamy na zegarek, chociaż czasem jest to nawet wskazane,
- nauczyciel nie powinien wymagać od uczniów tego, czego sam nie przestrzega
- nie należy wywyższać niektórych uczniów, a innych gnębić,
- nauczyciele nie powinni wyśmiewać się z innych uczniów, ani im ubliżać,
- powinni ubierać się stosownie do sytuacji,
- ważne jest bycie słownym, cierpliwym, tolerancyjnym a w szczególności sprawiedliwym,
- nauczyciel powinien wszystkich traktować jednakowo,
- w obowiązku nauczyciela leży przygotować klasę jak najsolidniej do egzaminów,
- należy być wyrozumiałym.

2. W podsumowaniu uczniowie dokonują wspólnej refleksji..
3. Zakończenie zajęć.

Źródła
  1. J. Gumowska, ABC dobrego zachowania, Warszawa 1959.
  2. J. Kamyczek, Grzeczność na co dzień, Warszawa 1978.
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty