profil

W jaki sposób próbowano rusyfikować naród polski?

poleca 85% 719 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Powstanie styczniowe

Rusyfikacja to polityka władz rosyjskich zmierzająca do wynarodowienia ludności polskiej zamieszkującej tereny, które w następstwie rozbiorów Polski i traktatu Wiedeńskiego z 1818r. Znalazły się pod panowaniem Rosji.
Systematyczną akcją rusyfikacyjną rozpoczęto po upadku powstania listopadowego. Zniesiono konstytucję nadaną przez Aleksandra I, która nadała Królestwu Polskiemu odrębność państwową, a wprowadzono „Statut organiczny", zlikwidowano sejm, odrębne wojsko polskie. Wprowadzono rosyjskie instytucje państwowe i rosyjskie prawo. Konfiskowano uczestnikom powstania majątki ziemskie.

W 1833 wprowadzono stan wojenny. O wszystkim decydowali namiestnik I. Paskiewicz oraz carscy naczelnicy wojskowi. Zachowana Rada Stanu do 1841 składała się w większości z Rosjan. Stopniowo różne dziedziny życia (szkolnictwo, sądownictwo) podporządkowywano kierownictwu centralnemu w Petersburgu. Na Litwie, Białorusi, Ukrainie represje i polityka rusyfikacji były znacznie ostrzejsze. Skonfiskowano 3 tysiące majątków uczestników powstania, a 50 tysięcy rodzin drobnej szlachty polskiej przesiedlono w głąb Rosji. Zlikwidowano Uniwersytet Wileński, Liceum Krzemienieckie i inne polskie gimnazja.
Ponowne zaostrzenie rusyfikacji nastąpiło po upadku powstania styczniowego (1864). Naczelną władzę Rosji w Królestwie Polskim sprawował Komitet Urządzający do Spraw Królestwa Polskiego; zlikwidowano odrębności administracyjne kraju, który podzielono na dziesięć guberni. Królestwo Polskie nazywano „Kraj Nadwiślański" („Kraj Przywiślański"). Zrusyfikowano całkowicie administrację (choć nigdy nie udało się usunąć z niej wszystkich Polaków, gdyż rząd rosyjski nie dysponował odpowiednią kadrą). Zlikwidowano Kościół unicki, zniesiony już wcześniej w samym cesarstwie rosyjskim.; unitów (zwłaszcza na Podlasiu) w barbarzyński sposób zmuszano do przejścia na prawosławie. Budżet Królestwa włączono do ogólnego budżetu cesarstwa Rosji. W 1874 urząd namiestnika zastąpiono stanowiskiem generała-gubernatora, który był zarazem dowódcą warszawskiego okręgu wojskowego obejmującego cały obszar Królestwa Polskiego.

Do I wojny światowej obowiązywały w Królestwie prawa wyjątkowe, na mocy których generał-gubernator mógł oddać pod sąd wojenny osoby cywilne lub zsyłać w głąb Rosji Polaków „politycznie podejrzanych" bez postępowania sądowego. Szkolnictwo stopniowo rusyfikowano. Jedyną polską uczelnię akademicką w Królestwie, Szkołę Główną Warszawską założoną w 1862, przekształcono w 1869 w rosyjski. Uniwersytet Cesarski. W szkołach średnich wprowadzono język rosyjski jako język wykładowy, zachowując nadobowiązkową naukę języka polskiego, ale w języku rosyjskim. Tylko religii uczono po polsku (z wyjątkiem Chełmszczyzny). Także w szkołach ludowych wprowadzono naukę w języku rosyjskim. Ostatecznie w szkołach zakazano nawet rozmawiać w języku polskim.

Projektowano także narzucenie językowi polskiemu alfabetu rosyjskiego. Najzacieklejszą politykę antypolską prowadzili: Paskiewicz, Hurko i Apuchtin.
Najsilniejsze tendencje rusyfikacyjne wystąpiły na Litwie, Białorusi i Ukrainie, gdzie rusyfikacja skierowana była nie tylko przeciw Polakom, lecz i przeciw innym narodom. Zwłaszcza na Litwie za rządów generała-gubernatora M. Murawjowa zwanego Wieszalielem zakazano Polakom nabywania majątków ziemskich (mogli je tylko dziedziczyć), całkowicie z rusyfikowano urzędy, sądy i szkoły, uniemożliwiając Polakom uzyskanie dostępu do wielu stanowisk. Wielu polskich powstańców skazano na śmierć, setki zesłano w głąb Rosji, majątki ich konfiskowano i oddawano oficerom i urzędnikom rosyjskim; wsie oskarżone o udział w powstaniu palono wraz z całym dobytkiem. W miastach w wielu miejscach publicznych wprowadzono zakaz używania języka polskiego. Próbowano też zrusyfikować Kościół.


Pewne złagodzenie polityki antypolskiej nastąpiło w końcu XIX w. W czasie rewolucji 1905-07 doszło do ustępstw ze strony caratu wobec Polaków: można było wówczas otwierać szkoły prywatne z polskim językiem wykładowym i zakładać polskie organizacje kulturalne. Po stłumieniu rewolucji nastąpiło ponowne zaostrzenie polityki antypolskiej. Ilustracją tych wszystkich działań rusyfikacyjnych jest książka S. Żeromskiego „Syzyfowe prace”, nazwaną przez historyków literatury dokumentem epoki.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty