profil

Układ SI - podstawowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 2020-08-28
poleca 85% 409 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Układ SI (franc. Système International d'Unités) Międzynarodowy Układ Jednostek Miar zawiera usystematyzowany zbiór jednostek miar, przyjęty w 1960 roku i zalecany przez Generalną Konferencję Miar, oparty na 7 jednostkach podstawowych: metr, kilogram, sekunda, amper, kelwin, mol i kandela.

Układ SI powstał ze starego układu MKS, do którego należał metr, kilogram i sekunda. W 1954 roku dołączono jako podstawowe jednostki amper, kelwina oraz kandelę, natomiast sam Międzynarodowy Układ Jednostek Miar został zatwierdzony na XI Generalnej Konferencji Miar w 1960 roku. Po obradach XIV Generalnej Konferencji Miar w 1971 r. do klasy jednostek podstawowych został włączony mol określający liczność materii. Natomiast na XX, w październiku 1995 roku do klasy jednostek pochodnych włączono jednostki występujące dotychczas jako jednostki uzupełniające - radian i steradian. Układ SI w Polsce obowiązuje od 1966 roku.

Amper - jednostka natężenia prądu elektrycznego.
Stały prąd elektryczny o natężeniu 1 A jest to taki prąd, który płynąc w dwóch równoległych, prostoliniowych, nieskończenie długich przewodach o znikomo małym przekroju kołowym, umieszczonych w próżni w odległości 1 m od siebie, spowodowałby wzajemne oddziaływanie przewodów na siebie z siłą równą 2•10-7 N na każdy metr długości przewodu.

Kelwin - jednostka temperatury.
Kelwin jest równy 1/273,16 temperatury termodynamicznej punktu potrójnego wody.

Sekunda - jednostka czasu.
Jest to czas równy 9 192 631 770 okresów promieniowania odpowiadającego przejściu między 2 poziomami F = 3 i F = 4 struktury nadsubtelnej stanu podstawowego 2S1/2 atomu cezu 133Cs.

Kilogram - jednostka masy.
Masa walca o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny z irydem

Metr – jednostka odległości.
Odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s

Kandela – jednostka światłości.
Jest to światłość z jaką świeci w określonym kierunku źródło emitujące promieniowanie monochromatyczne o częstotliwości 5,4•1014 Hz i wydajności energetycznej w tym kierunku równej (1/683) wat/steradian.

Mol - jednostka liczności materii.
liczność materii, mającej taką samą liczbę cząstek ile jest atomów zawartych w 12 gramach izotopu węgla 12C

Przedrostki układu SI - przyjęte oficjalnie na XI Generalnej Konferencji Miar w 1960 roku są nazwami (prefiksami) dla przeliczników dziesiętnych jednostek. Poza kilogramem wszystkie jednostki podstawowe nie są spotęgowane i nie posiadają przedrostków.

Jednostkami pochodnymi nazywamy wszystkie pozostałe jednostki wielkości fizycznych, zarówno te posiadające własne nazwy jak np. wat (W) czy dioptria (δ), jak i te, które ich nie posiadają i są wyrażane za pomocą jednostek podstawowych, np. przyspieszenie nie posiada swojej nazwy jednostki i wyrażane jest za pomocą metra i sekundy - m/s2

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Moc
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty