profil

Starożytna Grecja - notatka

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-02
poleca 83% 2925 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Dionizos Teatr grecki

Grecja jest krajem górzystym, położonym na wielu wyspach. Popularne więc było podróżowanie morzem. Ich gospodarstwa bogate były w oliwki, figi, winogrona. W zamian a zboże sprzedawali towary takie jak gliniane naczynia, miód i srebro.

W Atenach panowała demokracja – wszyscy dorośli, wolni obywatele płci męskiej mieli prawo przemawiać i głosować na Zgromadzeniach. Mężczyźni robili także zakupy – przychodzili codziennie na plac zwany Agorą, gdzie skupiali się nie tylko na sprawunkach ale także na wymianie najnowszych informacji, plotek i opinii politycznych. Agorę otaczały najważniejsze budynki państwa takie jak sądy, budynki władz, kwatera dowództwa armii i mennica.

Jeśli chodzi o teatr, wziął on swój początek od święta wina na cześć Dionizosa, w podzięce za udane plony. Festiwal ten był połączeniem picia wina, śpiewów i tańców. Początkowo sztuki wystawiano na runku, lecz potem w Atenach wybudowano kamienny teatr na wzgórzu Akropol, tak aby nawet w najdalszych rzędach słyszalne były wypowiedzi aktorów. Często przedstawienia trwały cały dzień. Najubożsi nie płacili za wstęp.

Ważna dla Greków była także sprawność fizyczna, która miała zapewnić im zdrowie. Popularna była lekkoatletyka, a zawody takie odbywały się raz na 4 lata w Olimpii. Na czas ich trwania przerywano wszelkie wojny. Urządzano je ku czci Zeusa i zapalano dla niego specjalny znicz w świętym gaju oliwnym. Pierwsze igrzyska odbyły się w 776 r.p.n.e. i tak przez 1000 lat. W tych igrzyskach kobiety nie miały wstępu na stadion, a niewolnicy nie mogli brać w nich udziału. Kobiety miały własne igrzyska nazywane Hereira na cześć bogini Hery.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta