profil

Cierpienie ludzkie w literaturze.

poleca 86% 105 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Uczucia ludzkie są nieodłącznym elementem naszego życia. Co dzień przeżywamy ogrom przeróżnych stanów emocjonalnych. Świat uczuć ulega wtedy zmianom, niczym w kalejdoskopie. Cierpienie, jako wyraz nieszczęścia, również jest stałym towarzyszem wcześniej wspomnianych stanów emocjonalnych. Cierpienie jest wszędzie, jest częścią istnienia, jest nieuniknione, pozwala nam poznać prawdziwe życie.
Cierpienie opisane w legendzie pt. "..." jest niezwykłe, ze względu na rzadko spotykaną reakcję głównego bohatera. Hiob to człowiek, który dzięki wierze w Boga, dorobił się wielu dóbr na ziemi. Posiadał własne pastwiska ze zwierzyną, dom, rodzinę, poddanych. Zawistny szatan postanowił wystawić Hioba na ogromną próbę. Pozbawił go wszystkiego, co posiadał. Jedno z koczowniczych plemion napadło na jego ziemie- zamordowali służbę, zabrali stado wołów i osłów. Wszystkie jego owce zostały pochłonięte przez ognień. Wielbłądy zostały skradzione, a dzieci bohatera przywaliły gruzy zwalonego przez wiatr budynku. Pomimo tych nieszczęść, Hiob nadal nie przestał wierzyć w to, że Bóg jest miłosierny i postawi kres wszelkim cierpieniom. Niestety, szatan nie zaprzestał w swoich działaniach. Na domiar złego, zesłał na mężczyznę straszną chorobę. Na jego skórze pojawiły się niezliczone rany, które przyprawiały Hioba o straszny ból. Przez nieszczęścia zesłane na bohatera odwróciła się od niego nawet własna żona, nie wspominając już o przyjaciołach. Jednak nawet przez takie cierpienie, Hiob nie zwątpił w miłość boską. Wierzył tak długo, aż wszelkie nieszczęścia zostały mu wynagrodzone.
Tęsknota za ojczyzna jest znakomicie opisana w powieści Henryka Sienkiewicza pt."Latarnik". Józef Skawiński po niezliczonych przeżyciach postanawia się wreszcie ustatkować. Obejmuje spokojną posadę latarnika w niewielkim mieście Aspinwall. Swój ból i cierpienie uświadamia sobie dopiero w chwili, gdy wspomnienia biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Tęsknota za ojczyzną jest tematem przewodnim rozważań i chwilowego zapomnienia bohatera. Mały gest, jakim są patriotyczne książki i słowa Adama Mickiewicza 'Litwo, ojczyzno moja...', stają się głównym powodem utracenia pracy przez starca. Jego cierpieniu towarzyszy żal i tęsknota za ojczyzną oraz przemyślenia o charakterze sentymentalnym.
Podsumowując, uczucie cierpienia co chwilę napawa nas swoją mocą. Jednych dotyka to bardziej, drugich mniej. Niektórzy znoszą je z pokorą, tak jak Hiob, inni zaś nie potrafią do końca sobie z nim poradzić, tak jak Józef Skawiński.
My, jako przykład dla przyszłych ludzi powinniśmy się pogodzić z tym, że spotykają nas nieszczęścia.
Temat cierpienia jest nadal aktualny, można posłużyć się o stwierdzenie: ponadczasowy,uniwersalny. We współczesnym świecie dotyczy on nas samych. Na przykład terroryzm, tragedia World Trade Center, lub inne akty przemocy. Patrzymy na nie, w wielu przypadkach osobiście przeżywamy. Cierpienie to ból, który uszlachetnia, jednak bardzo trudno przyjąć go z szacunkiem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty