profil

Uzasadnij, że bajki

poleca 85% 352 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

"Bajki i przypowieści na cztery części podzielone" powstały w latach 1776-78, a wydane zostały w roku 1779 r., natomiast "Bajki nowe" - to efekt pracy Ignacego Krasickiego z lat 1779-1800. Obie serie ukazały się w roku 1804 r. w wydaniu zbiorowym "Dzieł poetyckich", w t. 2. Wśród utworów Krasickiego można wskazać bajki:
. Ezopowe - Jej bohaterami są zwierzęta prezentujące określone typy ludzkich osobowości: np. lew: odwaga, siła, lis: spryt, baran: głupota.
. Narracyjne . Utwór przyjmuje postać wierszowanej nowelki o nieskomplikowanej fabule. Sens utworu najczęściej pojawia się w zakończeniu bajki.
.Epigramatyczne

Jako przykładów na uzasadnienie mojej tezy użyłem poniższych bajek. Spośród wszystkich bajek Krasickiego - te (moim zdaniem) mają najbardziej oczywiste przesłanie.

1. "Wstęp do bajek":
Utwór rozpoczyna wyliczenie ludzi, którzy, wbrew swej naturze i pozycji, nie ulegali pokusom, np. młody, "który życie wstrzemięźliwie pędził czy "minister rzetelny", który "o sobie nie myślał". Utwór kończy żartobliwa pointa utwierdzająca czytelnika w przekonaniu, że sytuacje takie nie są możliwe w realnym życiu. Arcydzieło lapidarności i jasności. Powtarzanie czasownika "Był..." wiąże zdania w konstrukcję wyliczania, wytwarza melodyjność i nastrój baśniowy.
2. "Jagnię i wilcy"
Czterowersowa scenka, w której wilki, na pytanie jagnięcia jakim prawem chcą je zjeść, szczerze odpowiadają: “Smacznyś, słaby i w lesie”.
3. "Przyjaciele"
Historia zajączka, który dzięki zaletom charakteru zjednał sobie miłość zwierząt. Jednak, gdy myśliwi urządzili polowanie, wśród “przyjaciół” nie znalazł się nikt, kto zechciałby mu pomóc.
Utwór ilustruje popularne przysłowie, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie, które w czasach Krasickiego było również interpretowane politycznie.
4. "Kruk i lis"
Popularna opowieść o kruku trzymającym ser w pysku i przebiegłym lisie, który sprytnie namawiając ptaka do śpiewu prowokuje go do otwarcia dzioba a tym samym upuszczenia sera.
5. "Ptaszki w klatce"
Najpopularniejsza bajka “polityczna” o dwu czyżykach, z których jeden rozpacza nad swą niewolą, drugi zaś, który wolności nigdy nie zaznał, dziwi się smutkowi towarzysza.
Jest w niej ostrzeżenie i apel do ambicji młodego pokolenia, któremu “wygody” nie powinny zastąpić wolności.
Tematyka utworów Krasickiego jest bardzo różnorodna. Bajki Krasickiego to arcydzieła moralności i upoetycznionej psychologii i charakterologii; prezentują również pewną koncepcję życia i pogląd na świat. Ogólny sens bajek ma charakter tradycyjnie chrześcijański, uwydatnia nieskuteczność wiedzy i filozofii wobec trudności praktycznych i przeciwności losu. Utwory te nie dają wzorów cnót ani ideałów ofiarności czy wyrzeczeń, ukazują świat taki jaki być nie powinien, ale często jest (egoizm, nieżyczliwość, snobizm, głupota, niewdzięczność, pycha). Jest to świat bez złudzeń, nie znający miłosierdzia, w którym trudno liczyć na kogokolwiek i cokolwiek poza własną energią, rozwagą i pomysłowością. Gdyby nie humor i dowcip ton większości utworów przedstawiałby smętny dramat natury ludzkiej.
Przesłanie zawarte w bajkach Krasickiego są ponadczasowe, gdyż człowiek się nie zmienia (mentalnie), a jego charakter ulega jedynie delikatnym zmianom na przestrzeni wieków. Oznacza to zarazem, że ludzkie zachowania prawie się nie zmieniają. A co za tym idzie puenta z pajek spisanych w XVII w. będzie również odnosić się do czasów dzisiejszych

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty