profil

Wycieczka jednodniowa do Krakowa

poleca 85% 2188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Atrakcje wycieczki:

1. Zwiedzanie kopali soli w Wieliczce
Kopalnia soli „Wieliczka” (od XIII wieku do 1772 wchodzi w skład Żupy krakowskiej) – jedna z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej mieszcząca się w Wieliczce pod Krakowem. Znana na całym świecie podziemna Trasa Turystyczna wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Ok. miliona turystów rocznie zwiedza ok. 3 km trasy składającej się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziom I-III). Kopalnię licznie odwiedzają także przywódcy państw, naukowcy i artyści.

Złoże soli kamiennej stanowi niewielki wycinek osadów morskiego miocenu wypełniających
zapadlisko przedkarpackie i posiada ścisły związek genetyczny z budową geologiczną tego rejonu. Powstało przed 15 mln lat w wyniku sedymentacji osadów w morzu mioceńskim, a następnie uformowane zostało tektonicznymi ruchami górotwórczymi Karpat zachodzącymi z południa na północ. Profil litostratygraficzny złoża i jego otoczenia obejmuje utwory mezozoiczne (jurajskie i kredowe) oraz kenozoiczne (trzeciorzędowe i czwartorzędowe)

Wydzielone w złożu pokładowym i bryłowym typy litologiczne soli kamiennej można scharakteryzować w sposób następujący:

* sól najstarsza to kompleks warstw o miąższości ok. 12 m. Są to w większości sole średnioziarniste (jedynie w stropie gruboziarniste) w spągowej części gazonośne i czyste, ku stropowi zwiększa się w nich zawartość materiału terygenicznego (głównie kwarcu i węglanów).
* Sole zielone pokładowe to zespół 3-5 pokładów (o miąższościach od 0,5 do 4 m) soli gruboziarnistych poprzedzielanych warstwami (do 1,5 m) skał płonych. Sole te zanieczyszczone są znaczną ilością siarczanów i substancją ilastą nadającą im szarozielone zabarwienie.
* Sól szybikowa tworzy pokład o dość stałej miąższości (1,2 do 1,5 m). Jest to sól bardzo czysta o ziarnach wielkości o,3 - 2,5 cm, zawierająca niewielką ilość bituminów, nadających jej charakterystyczne żółtawe zabarwienie.
* Sól spiżowa to największy kompleks warstw solnych o miąższości ponad 30 m. W obrębie tego kompleksu występuje tzw. Centralny przerost skład płonych o miąższości 2-5 m., który dzieli sól spiżowa na dwie różniące się pod względem wykształcenia części:
- Część dolna to głównie drobnoziarnista sól barwy białej, niekiedy tylko smugowata i średnioziarnista
- Część górna to sól różnoziarnista (najczęściej drobno i średnioziarnista) o wyraźnej strukturze wstęgowej. Przy stropie tej części znacznie wzrasta ilość materiału terygenicznego. W obrębie soli spiżowej spotyka się tzw.: "sól trzaskającą" zawierającą uwięzione skupienia gazu wyzwalającego się podczas jej rozpuszczania.
* Sól zielona bryłowa występuje w dwóch głównych odmianach jako:
Typowa sól zielona bryłowa, wyraźnie laminowana (ciemne i jasne laminy) o strukturze drobno i gruboziarnistej, materiał nierozpuszczalny koncentruje się tu niemal wyłącznie w przestrzeniach międzyziarnowych; ziarna halitu charakteryzują się dużą czystością, jedynie w dużych ziarnach obserwuje się niewielkie zanieczyszczenia nierozpuszczalną substancją mineralną i bitumiczną, a także inkluzjami ciekło - gazowymi.
- Wielkoziarnista ("witrażowa") sól zielona bryłowa. Jest to sól gruboziarnista, przy czym substancja nierozpuszczalna występuje tu zarówno i w ziarnach halitu jak i pomiędzy nimi. Ilość materiału nierozpuszczalnego w solach witrażowych jest na ogół znacznie większa niż w solach typowych.


2.Zwiedzanie Katedry na Wawelu
Katedra na Wawelu była koronacyjnym kościołem królów polskich. W szeregu kaplic we wnętrzu katedry znajduje się najdoskonalsze dzieło renesansowej architektury i rzeźby w Polsce i całej północnej Europie - kaplica Zygmuntowska. Eksponaty ze skarbca katedralnego to m.in. monstracje i naczynia liturgiczne, relikwiarze, regalia, insygnia królewskie. Wśród pięciu dzwonów zawieszonych w dzwonnicy znajduje się jeden z największych w Europie - "Zygmunt". Dzwon Zygmunta, ufundowany przez Zygmunta Starego , uruchamiany jest ręcznie, przez zespół 8-12 ludzi, rozhuśtanie go wymaga sporo siły i czasu. Przywilej bicia w ten dzwon ma 28 dzwonników stowarzyszonych w elitarnym Bractwie Dzwonników Zygmunta.
Bicie w dzwon Zygmunta oznajmia tylko najważniejsze wydarzenia w życiu Polski lub kościoła katolickiego. Bił na przykład wieczorem 2 kwietnia 2005 , po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II (tak samo, jak 26 lat wcześniej po jego wyborze), poprzednio zaś - 30 kwietnia 2004 po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w Katedrze Wawelskiej z okazji przystąpienia polski do Unii Europejskiej . A także po katastrofie samolotu z Prezydentem pod Smoleńskiem.
W podziemiach katedry mieszczą się groby królów i ich rodzin oraz wieszczów i bohaterów narodowych, miedzy innymi Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki oraz Stefana Batorego.

3.Zwiedzanie zamku Wawelskiego
Prywatne Apartamenty Królewskie - Trasa prowadzi przez część Zamku obejmującą sale tworzące niegdyś prywatne apartamenty monarsze oraz pomieszczenia dla dworskiej świty, a także dla gości królewskich. Ściany zdobią jedne z najpiękniejszych werdiur (arrasy przedstawiające zwierzęta na tle krajobrazów). W dwu salach, urządzonych zgodnie z gustem panującym w XVIII wieku są prezentowane m.in. wyroby z porcelany miśnieńskiej, ze wspaniałą grupą Ukrzyżowania projektu Kändlera, francuskie, włoskie i holenderskie meble, zegary, tkaniny i obrazy, a także kobierce polskie i dzieła złotnicze, w tym kandelabry wykonane przez złotnika gdańskiego J.G. Schlaubitza. W Sali Kolumnowej o charakterze reprezentacyjnym oraz w przylegającej do niej sklepionej sieni, zwracają uwagę portrety m.in.: ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym (replika warsztatowa Marcela Bacciarellego), biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka, pędzla tego samego malarza, czy elektora saskiego Fryderyka Augusta Wettina, wnuka króla Augusta III. Do wyposażenia należą też gobeliny z postaciami antycznych bóstw, komplet klasycystycznych mebli, złoconych i rzeźbionych, krytych wzorzystym kurdybanem, a także zespół francuskich kandelabrów z brązu złoconego.
Ważnym akcentem patriotycznym są, umieszczone w stojącej w Sieni szafce kątnej, pamiątki po Tadeuszu Kościuszce - drewniane tabakierki, wytoczone osobiście przez Naczelnika (w jednej jest zamknięty pukiel jego włosów) oraz miniatura z podobizną młodego Kościuszki, malowana przez Jana Rustema.
Zwiedzanie tej części zamku odbywa się wyłącznie w małych grupach z przewodnikiem.

Wawel Zaginiony – rezerwat archeologiczno-architektoniczny w budynku kuchni królewskich, rotunda ŚŚ. Feliksa i Adaukta, przedmioty związane z historią wzgórza wawelskiego, kafle z w. XVI-XVII.
W pomieszczeniu obok hallu wejściowego można obejrzeć program komputerowy "Wirtualna rekonstrukcja wzgórza wawelskiego okresu romańskiego od X-XII wieku", będący próbą odtworzenia kamiennej zabudowy Wawelu z tego czasu.

Skarbiec i Zbrojownia – regalia, wyroby złotnicze, cenne okazy broni i rzędów końskich – uzbrojenie polskie i zachodnioeuropejskie. W Skarbcu prezentowane są ocalałe z wojen i grabieży nieliczne przedmioty z dawnego Skarbca Koronnego, w tym miecz koronacyjny zwany Szczerbcem, pamiątki po polskich monarchach i członkach ich rodzin, wybitnych osobistościach oraz związane z wydarzeniami historycznymi, a także dzieła złotnictwa zachodnioeuropejskiego i polskiego. W salach sąsiadujących ze Skarbcem mieści się ekspozycja militariów obejmująca paradną oraz bojową broń polską i obcą z w. XIV-XVIII.

Sztuka Wschodu – namioty i chorągwie tureckie, uzbrojenie tureckie i perskie, kobierce, ceramika chińska i japońska, tkaniny, wyroby metalowe

Smocza Jama – krasowa grota związana z piękną krakowską legendą o smoku wawelskim. W piśmiennictwie, jako pierwszy, wymienił ją Wincenty Kadłubek w swej "Kronice" z przełomu XII i XIII wieku, łącząc pieczarę z legendą o smoku i księciu Grakchu (Kraku), który polecił swym synom zgładzić żarłocznego potwora.
Łączną długość korytarzy Smoczej Jamy oblicza się na ok. 270 m; dostępna dla zwiedzających trasa liczy 81 m.
Mroczna grota stwarza dziś niepowtarzalny nastrój: tajemniczość i malowniczość komór, zagłębień, szczelin skalnych oraz kominów krasowych potęguje dyskretne oświetlenie, którego źródła ukryto w załomach skalnych.

Plan wycieczki:
• Wyjaz z Bytomi około godziny 6,30
• Przyjazd do Wieliczki godzina 9,00
• Zwiedzanie kopalni czas: 2 godziny
• Wyjazd z Wieliczki godzina 11,30
• Przyjazd do Krakowa 12,30
• Zwiedzanie Katedry na Wawelu czas: 2 godziny
• Przerwa obiadowa 14,30-15,00
• Zwiedzanie zamku Wawelskiego czas: 2 godziny
• Powrót do Bytomia około godziny 20,00

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut