profil

Dwie postawy wobec tajemnic świata - rozsądek i marzenia "Mit o Dedalu i Ikarze".

poleca 85% 657 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
mit o dedalu i Ikarze streszczenie

Dwiema postawami wobec tajemnic świata są rozsądek, będący granicą spełnienia i bezpieczeństwa oraz marzenia, które staramy się realizować, niekiedy ryzykując.

Dedal jest bohaterem wzorcowym, spokojnym, opanowanym oraz wytrwałym w dążeniu do celu. Dał poznać się jako człowiek wszechstronnie wykształcony, rozważny i przewidujący. Wynalazł mnóstwo pożytecznych rzeczy, na przykład świder. Wszystko co robił było do końca przemyślane. Nigdy nie działał na wyczucie i nie ryzykował. Był bardzo troskliwy w stosunku do syna.

Chcąc uwolnić się od króla Minosa, wymyślił niezwykły sposób ucieczki. Z piór ptasich sklejonych woskiem sporządził olbrzymie skrzydła dla siebie i syna. Ikar uniesiony zachwytem nad potęgą wynalazku, zapomniał o przestrogach ojca i wzbijał się coraz wyżej w przestworza. Pod wpływem słońca wosk stopniał i pióra zaczęły odpadać. Chłopiec runął na ziemię i zabił się na miejscu. W czasie lotu wykazał się lekkomyślnością i nieodpowiedzialnością. Podjął też ryzyko, by zobaczyć coś więcej i poznać coś nowego. Szuka w świecie marzeń. Jest idealistą, wydaje się być osobą zupełnie niepraktyczną.

Dedal jako symbol rozsądku wskazuje co naprawde się liczy, mówi, iż w życiu należy się kierować radami ludzi starszych i doświadczonych.
Ikar zaś wspomina, że życie bez marzeń byłoby szare, monotonne i zbyt codzienne.
Ten młody człowiek chęć odkrycia wielkiej tajemnicy lotu przepłacił śmiercią. Spowodowała ona cierpienia ojca.

Mit ukazuje wiele kontrastów, takich jak fantazja i rzeczywistość, lekkomyślność i rozwaga, marzenia i doświadczenie, czy tez życie i śmierć.
Zatem rozsądek i marzenia są dwoma bardzo ważnymi mechanizmami, pod wpływem których podejmujemy ważne w życiu decyzje.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury