Przydatność 50%

"Upadek Ikara", "Ślepcy" - porównanie obrazów Bruegla.

Autor: olciaaa

Pieter Bruegel ,zwany Chłopskim jest najwybitniejszym malarzem niderlandzkim XVI w ,a także jednym z najznakomitszych przedstawicieli renesansu w Europie. Sens jego dzieł, nawet pozornie tylko rodzajowych, jest zawsze moralizatorski. Namalował m.in. : „Upadek Ikara” , „Ślepcy” , „Wieża Babel” , ”Taniec pod szubienicą” , ”Zły pasterz” itd.. Stworzył typ pejzażu kosmicznego oraz podstawy do rozwoju rodzajowego i pejzażowego. Jego naśladowcami byli także jego synowie Pieter młodszy i Jan zwany Aksamitnym.

Sugerując się tytułem : „Upadek Ikara” , główne miejsce na obrazie powinien zajmować właśnie ten niesforny syn Dedala. Na malowidle Bruegla trudno jednak dostrzec jego postać. Na pierwszym planie widzimy orzącego chłopa, ubranego w czerwoną koszulę i zszarzałą sukmanę .W lewej dłoni trzyma bat, którym popędza konia, ciągnącego pług. Po pochylonej głowie i przygarbionej sylwetce , można odczytać zmęczenie chłopa. W tle widać zachodzące słońce. Tuż nad brzegiem morza, widzimy pasterza, pasącego stado owiec. Z zaciekawieniem spogląda na góry. Tuż obok niego siedzi pies. Po prawej stronie pasterza widzimy wędkarza składającego swoje wędki. W pobliżu brzegu przepływa statek pasażerski, o jasnych żaglach.. W oddali, na spokojnym morzu, pływa jeszcze kilka innych, mniejszych statków, z rozwiniętymi żaglami. Za skałami znajduje się miasto. Po uważnym przyjrzeniu się ,można dostrzec, W prawym, dolnym rogu, tuż obok statku, nogi Ikara i kilka piór. Bez znajomości mitu o ”Dedalu i Ikarze”, zapewne nikt nie zwrócił by uwagi na postać tonącego. Bohaterowie tego mitu chcieli uciec z Krety. Ojciec skonstruował skrzydła z piór i wosku. Ostrzegł syna ,aby nie wzbijał się za wysoko , ponieważ słońce roztopi wosk , ani nie leciał zbyt nisko, żeby pióra nie nasiąkły wodą. Młodzieniec jednak był tak zafascynowany lotem , że zapomniał o przestrogach ojca. Właśnie na obrazie Bruegla widzimy jego upadek do wody. Według mitu Ikar spadł na wyspę , którą odtąd nazywano Ikarią. Ten szczegół jednak nie zmienia faktu , że była to głupia i bezsensowna śmierć , która nie wywarła wpływu na życie innych ludzi. Dalej zajmowali się własnymi sprawami. Wszyscy zajęci swoja pracą nie zauważyli tej tragedii.

Motywem obrazu jest tragedia ludzka niezauważona przez otoczenie . Wszechobecna „znieczulica” społeczna jest coraz częściej spotykana. Ikar na obrazie symbolizuje pojedyncze nieszczęście jednostki, a pracujący chłopi egoistycznych mieszkańców Ziemi. Wielu ludzi , będąc świadkami np. kradzieży czy napaści ,nie pomoże ofierze. Udają ,że nie widzą, przechodzą na drugą stronę ulicy. Zapytani , dlaczego tak postąpili, udadzą że nic nie zauważyli lub powiedzą że się bali o siebie, rodzinę itp. Na obrazie Bruegla pasterz jest tak zapatrzony w góry, że nawet nie dostrzega spadającego chłopca. Statek nadal płynie , a kupcy dyskutują na nim jak gdyby nigdy nic. Słońce zachodzi za horyzontem , życie toczy się dalej. Przestępcy, widząc bierność społeczeństwa czują się bezkarni, pozwalają sobie na rozboje w biały dzień , w tłumie ludzi . Wiedzą ,że nikt nie zareaguje. Jeżeli nadal nie będziemy pomagać ludziom w potrzebie , a tylko odwracać głowę z powodów czysto samolubnych, przestępstw będzie coraz więcej , a młode pokolenia przejmą nasze „zwyczaje” .Doprowadzi do nieodwracalnej destrukcji.

Na obrazie pt. : „ Ślepcy” na pierwszym planie widzimy niewidomych mężczyzn. Ubrani są płaszcze i czepki. Idąc jeden za drugim , bezkrytycznie ufają sobie. Trzymają się za ramię lub laskę , którą każdy z nich posiada. Po kolei wpadają do dołu. W tle widać kościół i chaty ,a także po lewej stronie : piramidę. Bardzo dobrze opisuje malowidło Bruegla „ Przypowieść o ślepcach” :
"- Potykam się, więc ręce w przód, do góry twarz, w dół lecę!
O, ciemny boże mego życia, miej mnie w swej opiece!
Nie puścić kija! Paść na wznak! Plecami na kamienie!
To tylko rów, przydrożny rów, już po przerażeniu..."

Fragment pokazuje strach , ale także pokorę z jaką ślepcy przyjmują swój los. Wiedzą , że ich życie nie jest usłane różami. Uważam ,że bohaterowie tego obrazu są także niemowami. Inaczej , gdyby pierwszy wpadł ,uprzedził by swoim krzykiem pozostałych. Bruegel po raz kolejny pokazuje nieuczynność ludzi. Mieszkańcy pobliskich domostw nie pomagają im . Chociażby jeden widzący przewodnik ,pokazałby im drogę. Przestrzegł przed przeszkodami ,pomógł.

Obraz ten można także zinterpretować w odmienny sposób. Ślepcy mogą symbolizować przekupne i łatwowierne społeczeństwo ,które bez namysłu podąża za dyktatorem , albo religią (stad kościół w tle). W ten sposób ubezwłasnowolniają także masmedia.

Dzieła te , choć na pozór bardzo proste i przyjemne dla oka, zawierają przesłania i pouczenia. Krytykują nasze życie i postępowanie. W metaforyczny i symboliczny sposób ukazuje błędy ludzi.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 13
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie