profil

Rozmnażanie się zwierzat

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-04
poleca 85% 1290 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prawie wszystkie zwierzęta rozmnażają sie płciowo, a tylko nieliczne bezpłciowo. Jednokomórkowe pierwotniaki rozmnażają się przez podział i pączkowanie. Pączkują również parzydełkowce. U niektórych mięczaków, owadów, skorupiaków i gadów nowy osobnik rozwija się z niezapłodnionej komórki jajowej. Taki rozród nosi nazwę partenogenezy, czyli dzieworództwa. Partenogeneza- to bardzo korzystny sposób rozrodu, gdyż w krótkim czasie wzrasta liczebność populacji.

Rozmnażanie bezpłciowe najczęściej występuje u zwierząt osiadłych lub wolno poruszających się, gdyż nie wymaga obecności drugiego osobnika,a z jednego organizmu może w korzystnych warunkach i dość krótkim czasie powstać nawet bardzo liczna populacja.Wszystkie organizmy potomne są jednak genetycznie jednakowe, a więc narażone na te same zagrożenia (np. podatne na te same choroby i pasożyty.

Większość zwierząt - to organizmy rozdzielnopłciowe.Spotykamy również zwierzęta obupłciowe.Niektóre z nich zdolne są do samozapłodnienia.

Rozwój zarodka może przebiegać w różny sposób- mamy zwierzęta jajorodne, jajożyworodne, żyworodne.

Wyróżniamy rozwój zwierząt bezpośredni (prosty), w którym młode są bardzo podobne do osobnika dorosłego, i pośredni (złożony), w którym z jaj wylęga się larwa. Larwy przechodzą przeobrażenia występuje również u płazów.

Sposób rozmnażania i rozwój zwierząt jest ściśle związany ze środowiskiem życia. Zależność tę wyraźnie widać u kręgowców lądowych - dostosowanie do warunków panujących w środowisku lądowym pozwoliło im na zasiedlenie tego środowiska. Przystosowaniem są: wewnętrzne zapłodnienie, twarda skorupka otaczająca jajo,błony płodowe wytwarzane przez zarodek, łożysko u zwierząt żyworodnych.

Środowisko wpływa nie tylko na rozwój zwierząt, ale także na ich strategie rozrodcze.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta