profil

Charakterystyka Zośki z "Kamieni na szaniec"

poleca 85% 316 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Zośka to pseudonim Tadeusza Zawadzkiego. Jest głównym bohaterem powieści Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec". Jest absolwentem gimnazjum im. S. Batorego. Został harcmistrzem, drużynowym 23 WDH w czasie wojny. Był pierwszym komendantem GS na terenie stolicy, uzyskał stopień podporucznika AK. Był synem działaczki społecznej i wybitnego chemika. Poległ 20 sierpnia 1943r. pod Sieczychami.

2. Zośka był bowiem przez naturę obdarzony niemal dziewczęcą urodą. Miał delikatną cerę, regularne rysy, jasnoniebieskie spojrzenie i włosy złociste. Uśmiech miał zupełnie dziewczęcy. Jego ręce miały długie i subtelne palce.

3. Zdawałoby się, ze przezwisko Zośka i jego uroda jest przeszkodą dla kariery przywódcy. Nie było to jedyną zasłoną, która utrudniała dostrzeżenie męskiej strony jego charakteru. Drugą taką zasłoną był stosunek Zośki do domu i do matki. Chłopiec nie czuł się nigdzie tak dobrze, jak w domu, z nikim nie przyjaźnił się tak serdecznie, jak właśnie z matką. To ona zastępowała mu kolegów. Był typem zamkniętego w sobie samotnika.

Zośka był chłopcem o wyjątkowych zdolnościach, wybitnej inteligencji, był ambitny. Interesowała go każda dziedzina wiedzy. Towarzyszyły mu szybkie i łatwe osiągnięcia. Jednak nie dbał o stopnie. Z zamiłowaniem uprawiał sporty. Często wygrywał turnieje sportowe. Był uparty. Nauczył się pływać, choć bał się wody. Cechował się tym iż był urodzonym organizatorem i przywódcą. Posiadał dar skupiania na sobie uwagi otoczenia, chętnie go słuchano. Wśród kolegów cieszył się wielkim autorytetem. Mądrzy rodzice zadbali o to, by Zośka wyrósł na przewodnika swoich rówieśników, a nie przywódcę-egocentryka. Miał umiejętność przewidywania. Często wykazywał się wrażliwością, zwłaszcza gdy nie mógł pogodzić się ze śmiercią Rudego. Stracił wtedy poczucie sensu walki i istnienia. Jeszcze za życia przyjaciela, nie poddał się, gdy go aresztowano. Chciał za wszelką cenę odbić go z rak okupantów. Po śmierci przyjaciół, czuł się odpowiedzialny za ich cierpienie. Odznaczał się wielką odwagą. Pod Sieczychami jako pierwszy wpadł na posterunek żandarmerii niemieckiej. Dzięki jego zaradności i pomysłowości, udało się zrealizować plan akcji pod Celestynowem. By pomoc finansowo swoim rodzicom, założył wytwórnie marmolady.

4. Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Moim zdaniem to hasło idealnie pasuje do Tadeusza Zawadzkiego. Zwyciężył, gdyż pragnął oddać życie za ojczyznę. Nawet w tak trudnych chwilach, jak wojna, nie uległ Niemcom.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty