profil

Charakterystyka porównawcza Oskara Schindlera i Amona Goetha

poleca 85% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ważnymi postaciami, mającym duży wpływ na wydarzenia odgrywające się w filmie „Lista Schindlera” z pewnością byli Oskar Schindler oraz Amon Goeth. Mimo ich odmiennych osobowości, jak i charakteru współpracowali ze sobą podczas II wojny światowej.

Oskar Schindler był niemieckim właścicielem fabryki produkującej wyroby emaliowane (później amunicję dla wojsk niemieckich). W fabryce pracowali Żydzi, na których zależało przemysłowcowi - początkowo ze względu na zyski, jakie mógł otrzymać poprzez niewolniczą pracę Żydów. Jednak widząc ból, łzy a także śmierć wielu ludzi podczas likwidacji getta w Krakowie, nastąpił przełom. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że do tego momentu, dla Schindlera liczył się tylko interes. Właśnie dzięki temu wydarzeniu coś się w nim przełamało, co sprawiło, że nie skupiał się tylko i wyłącznie na zysku, ale także na dobru drugiego człowieka. Schindler zmienił stosunek do żydowskiej społeczności. Ze wszystkich sił starał się odzyskać swoich pracowników znajdujących się w obozie w Płaszowie, by uratować ich od zagłady.

Był on człowiekiem opanowanym, o silnym charakterze, zdolnościach negocjatorskich, a także umiejętnościach, dzięki którym udało mu się uniknąć obnażenia jego prawdziwych zamiarów wobec Żydów, przed niemieckimi władzami. Mimo tego, że uratował tak wiele ludzi obwiniał siebie za to, że nie ocalił więcej.

Przepustką do zrealizowania planów Schindlera była znajomość Amona Goetha - niemieckiego komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Amon był postacią, którą oceniamy jako osobę złą. Są ku temu powody. Komendant ten, traktował swoich płaszowskich więźniów, zwłaszcza Żydów, jak rzeczy. Mordował, rozstrzeliwał ich, wykorzystując do tego, każdą możliwą okazję. Zabijał nawet tych których kochał. Niemiecki komendant był także przekupny - dzięki temu Oskarowi udało się wykupić pracujących dla niego Żydów. Możemy twierdzić więc, że Amon „pomógł” przemysłowcowi.

W życiu Goetha nastąpił przebłysk, wywołany rozmową z Schindlerem, który objaśnił mu, że władza nie polega na zabijaniu, lecz darowaniu życia. Był to jednak przebłysk krótkotrwały. Amon miał okazję do tego, by zmienić się na lepsze, jednak z niej nie skorzystał.

Obie osoby bardzo różnią się od siebie, głównie podejściem do człowieka, który rzekomo jest naszym wrogiem. Oskar jak i Amon byli Niemcami, ale wyznawali przeciwne wartości, którymi kierowali się w życiu. Schindler umarł długo po wojnie, w spokoju, i w poczuciu, że zrobił coś dobrego. Goeth do końca życia pozostał człowiekiem złym, a za zamordowanie ludzi dosięgła go kara - śmierć przez powieszenie. Jednak Niemiec ten przez swoją przekupność przyczynił się w pewnym sensie do uratowania Żydów od zagłady, być może nieumyślnie.

Uważam, że zachowania postaci wyżej wymienionych, zależały głównie od toczącej się ówczesnej II wojny światowej. Mimo przeszkód związanych z tym okresem Schindlerowi, udało się dokonać czegoś, co nie było do przyjęcia przez władze niemieckie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty