WIKTORIA
( Viktoria - łac. Zwycięstwo)
Imię wywodzi się od imienia rzymskiej bogini Zwycięstwa, której świątynia znajdowała się na Palatynie.

Wiktoria – Patronka Diecezji
11 listopada mieszkańcy diecezji Łowickiej czczą Patronkę Diecezji – Świętą Wiktorię – dziewicę i męczennicę.
Starożytna chrześcijańska tradycja o tej młodej Rzymiance mówi :
Święta Wiktoria miała 19 lat, kiedy postanowiła poświęcić swoje życie wyłącznie Jezusowi Chrystusowi. Musiała Go zatem bardzo kochać. Jej miłość była odpowiedzią na Jego miłość – miłość Boga do człowieka. Święta Wiktoria złożyła więc ślub czystości i postanowiła być wierna danemu słowu, aż do śmierci. Nie mógł, a może nie chciał tego zrozumieć młody rzymianin – Patrycjusz – który bez zgody Wiktorii zapragnął ją poślubić. Gdy pomimo nalegań i gróźb młoda Rzymianka wiernie trwała przy Chrystusie i złożonej przysiędze, niedoszły mąż oskarżył ją przed władzą o przynależność do chrześcijan. W III wieku najczęściej oznaczało to jedno – śmierć. Wiktoria, dzięki łasce Bożej, pozostała wierną swojemu Jedynemu Oblubieńcowi – Panu Jezusowi. Za tę wierność zapłaciła najwyższą cenę. Została ścięta mieczem. (wyrok został wykonany 18grudnia 253 r.) Nam zaś zostawiła wzór do naśladowania i nadzieję, że wierność, czyli wytrwała miłość jest możliwa.
Wybrałam imię św. Wiktorii, bo Viktoria oznacza zwycięstwo, a żeby zwyciężyć, nie można się poddawać, tak jak św. Wiktoria. Podoba mi się jej postawa i miłość do Jezusa. Postanowiła poświęcić mu całe życie. Kochała go aż do śmierci. Miłość do Jezusa równa miłości Boga do ludzi.

Przydatna praca?
W słowniku:
Przydatna praca? tak nie 102
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie