profil

Ruch jednostajny prostoliniowy

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-29
poleca 83% 3288 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ruch jednostajny prostoliniowy jest to ruch, w którym torem jest linia prosta, zaś przebyta droga jest proporcjonalna do czasu, w którym tę drogę przebyto.
Stosunek drogi przebytej przez ciało do czasu, w jakim ciało tę drogę przebyło nazywamy prędkością.

Prędkość wyrażamy wzorem:
v = s / t

Jednostka prędkości w układzie SI to metr na sekundę (m/s).

Wykres prędkości v(t) w funkcji czasu dla ruchu jednostajnego to linia prosta równoległa do osi czasu, gdyż w tym ruchu prędkość ma wartość stałą, zaś wykres drogi s(t) w funkcji czasu to również linia prosta nachylona pod kątem α do osi czasu, przy czym tangens kąta α jest miarą prędkości ciała. Na wykresie v(t) pole zaciemnionej figury jest miarą drogi przebytej przez ciało do chwili t0 (bo prędkość razy czas to droga).

Prędkość v jest wielkością wektorową (podobnie jak przyspieszenie w ruchu zmiennym). Oznacza to, że do jej opisu potrzebna jest nie jedna, ale trzy wielkości: wartość (zwana też szybkością bądź chyżością, wyrażana często w metrach na sekundę lub kilometrach na godzinę), kierunek (określa kształt i położenie trajektorię ruchu), zwrot (informuje, czy w danym układzie współrzędnych prędkość maleje, czy rośnie) oraz dodatkowo tzw. punkt przyłożenia (definiowany często jako miejsce, do którego odnosi się rozważany wektor, np. środek ciała ruchomego).

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Rozkład materiału