profil

"Oda do młodości" Adama Mickiewicza jako manifest pokoleniowy.

poleca 85% 1040 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

W „Odzie do młodości” bez trudu odnajdziemy elementy pochwalające młodość i możliwości z nią związane. Zamieszczony jest tu opis świata zastanego widziany oczami młodych ludzi, niemal z perspektywy lotu, albowiem młodość dodaje skrzydeł. Świat jest ukazany jako martwy, wypełniony ludźmi-„żywymi szkieletami” pozbawionymi uczuć. Jest tutaj mowa oczywiście o pokoleniu starszym, potem jest ta postawa skonfrontowana z młodością w dalszej części utworu. Rzeczywistość jest pogrążona w ciemnościach, we mgle, pozbawiona zasad, wygrywają w niej przesądy. Ta wizja jest nacechowana ujemnie.

Zupełnie inaczej jest z opisem świata, który ma dopiero nadejść – zostać stworzony przez młodych. Dopiero teraz wkroczą uczucia, zostaną zniszczone poglądy starej generacji, nadejdzie zbawienie. Dodatkowo podkreślony jest kontrast przez „wschodzące słońce” – w dotychczasowym świecie panował mrok, teraz nadejdzie światło. Ukazany jest też sposób osiągnięcia tego stanu – nie wystarczy tylko młodość, musi być połączona z przyjaźnią, miłością i współpracą. Potrzebne jest też kształtowanie własnego charakteru, gotowość do poświęceń, jak i szukania czegoś „ponad”, przekraczanie granic.

Przedstawiony jest tutaj młody człowiek, ale nie tylko w sensie fizycznym, ale przede wszystkim „młody duchem”. Taka osoba, wg podmiotu lirycznego powinna reprezentować cechy: odwagę, zapał, kierować się marzeniami i je realizować, a serce mieć wypełnione nadzieją i ufnością.

„Oda do młodości” jest utworem przejściowym, tzn., że zawiera w sobie elementy klasycystyczne i romantyczne. Odnajdziemy tu odcięcie od romantycznego indywidualizmu i manifest rodem z okresu klasycznego – działania razem. Sam tytuł i charakter jest potwierdzeniem gatunku klasycznego – ody. Występuje tez nawiązanie do mitologii, co również jest charakterystyczne dla wcześniej wspomnianego okresu. Z romantyzmu pochodzą wartości duchowe, uwielbienie młodości i postawy aktywnej przesiąknięte pewnością, że świat można zmienić na lepszy z czym łączy się bunt.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury