profil

Przyczyny, przebiegi i skutki odkryć geograficznych...

poleca 85% 1452 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Krzysztof Kolumb Vasco da Gama Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba

Brak dostatecznej ilości metali szlachetnych w Europie pod koniec XIV wieku i na początku wieku XV był jedną z wielu przyczyn okryć geograficznych. Miało to wpływ na wymianę towaru, a więc na cały rozwój ówczesnego handlu. W Europie zapasy metali szlachetnych szybko się kurczyły. Jedną z wielu dróg wyjścia z kryzysu była intensywna eksploatacja złóż metali szlachetnych na terenie państw europejskich, choć nie przynosiła ona zadowalających rezultatów. Ponadto ważną rolę odgrywała chęć sprowadzania do Europy towarów luksusowych, takich jak między innymi: pieprz, cynamon, wanilia, jedwab itp. oraz trudności w handlu z Lewantem na skutek opanowania szlaków handlowych przez Turków. Od czasów wielkich wypraw krzyżowych ustaliły się dwa główne szlaki kupieckie w Europie, a mianowicie szlak południowy, czyli przez Morze Śródziemnomorskie oraz szlak północny, miedzy innymi przez Morze Północne i Morze Bałtyckie. . Niektóre produkty docierały do Europy przez te miasta z dalekich Chin, Indii i krajów muzułmańskich. Były to głównie korzenie: pieprz, imbir, gałka muszkatołowa, balsam, aloes, barwniki: szafran, owoce: rodzynki, morele a także cukier trzcinowy oraz tkaniny z bawełny i jedwabiu. Zapotrzebowanie na nie, w miarę bogacenia się społeczeństw, było coraz większe. Głównym środkiem płatniczym, za wszystkie wyżej wymienione towary, były przed wszystkim metale szlachetne. Mimo wielkich odkryć starożytnych uczonych dotyczących ziemi, średniowieczni ludzie związani z handlem nie brali ich pod uwagę w swych przedsięwzięciach. Wielkiego odkrycia Ptolemeusza o kulistości nie uwzględniano przy planowaniu wypraw. Tak więc świat był prostokątem, albo kołem w którego środku znajdowała się Ziemia Święta wraz z Jerozolimą. Ówczesna wiedza geograficzna została zawarta w atlasie niemieckiego żeglarza i geografa Martina Behaima (około 1459-1507), wydanym w roku odkrycia Ameryki, czyli w 1492. Świat przedstawiony w tym atlasie, ograniczał się jednak tylko do Europy, Afryki Środkowej i Południowej oraz Azji. Ważną rolę w ówczesnej wiedzy geograficznej odgrywało dzieło pierwszego wielkiego żeglarza, Włocha Marco Polo, (żyjącego na przełomie XIII i XIV wieku), a mianowicie "Opisanie świata", z którego skorzystał między innymi Krzysztof Kolumb. Bartolomeo Diaz
W roku 1488 roku odkrył południowy kraniec Afryki, który nazwał Przylądkiem Burz. Dopiero król portugalski Jan II zdając sobie sprawę z wagi odkrycia zmienił nazwę na Przylądek Dobrej Nadziei. Tym odkryciem Diaz odkrył także wejście na Ocean Indyjski.
Krzysztof Kolumb.
Krzysztof Kolumb (1451-1506), włoski żeglarz i podróżnik. W 1492 roku odkrył Amerykę, myśląc, iż dotarł do Indii. W sumie odbył cztery wyprawy do Ameryki. Odkrył szereg wysp na Morzu Karaibskim, dotarł do ujścia rzeki Orinoko oraz Przesmyku
3Panamskiego. W swych wyprawach pozostawał na służbie hiszpańskiej. Zmarł w Valladolid w Hiszpanii w zapomnieniu, przeświadczony, że odkrył drogę do Azji Wschodniej.
II wyprawa Kolumba (1493-1495).
Jesienią 1493 roku Kolumb wyruszył w swą drugą podróż. Jego flotylla była tym razem znacznie liczniejsza. Podczas tej podróży odkryto wyspy z archipelagu Wielkich i Małych Antyli, ale przede wszystkim w 1493 roku Jamajkę.
III wyprawa Kolumba (1498-1500).
Największym osiągnięciem trzeciej z kolei wyprawy była wyspa Trynidad u wybrzeży Wenezueli. To właśnie podczas tej wyprawy Kolumb po raz pierwszy ujrzał ląd Ameryki Południowej. Na wyspie Haiti został on jednak aresztowany wraz ze swymi braćmi: Bartłomiejem i Diego i odesłany w 1500 roku jako więzień do Hiszpanii, gdzie go jednak natychmiast zwolniono.
IV wyprawa Kolumba (1502-1504).
Podczas tej wyprawy Kolumb dotarł do wybrzeży Hondurasu w Ameryce Środkowej.
Zmarł 20 maja 1506 roku opuszczony i zapomniany przez ludzi. Do ostatnich dni swego życia nie zdawał sobie sprawy, iż odkrył zupełnie nowy ląd. Był przekonany, iż odkrył nową drogę do Indii oraz biblijny raj, za który uznał wybrzeże Ameryki Południowej. Był największym odkrywcą w historii.
Vasco da Gama (1460-1524). Portugalski żeglarz i odkrywca.
Podobnie jak Krzysztof Kolumb postawił sobie za główny cel odnalezienie drogi morskiej do Indii. Portugalczycy, zwłaszcza od czasów księcia Henryka Żeglarza, pierwszego wielkiego podróżnika, byli zainteresowani odkryciem tej drogi wokół brzegów Afryki. Wyprawa Vasco da Gamy rozpoczęła się dnia 8 lipca 1497 roku. Składała się ona z czterech okrętów portugalskich, które wypłynęły z Lizbony. Kierowały się one ku wybrzeżom Afryki zachodniej. Przez południowy Atlantyk dotarły one 22 listopada tegoż roku do Przylądka Dobrej Nadziei, który ominęły. Następnie przez Kanał Mozambicki wpłynęły one na Ocean Indyjski., 23 maja dotarły w pobliże Kalikatu (Indie). Cała wyprawa powróciła do Portugalii dopiero w lipcu 1499 roku. W ten sposób została odkryta właściwa droga do Indii. Ferdynand Magellan (1480-1521). Portugalski podróżnik i odkrywca, swoja największą podróż odbył będąc w służbie hiszpańskiej. W latach 1519-1521 po raz pierwszy w historii odbył podróż dookoła świata. Jego marzeniem było dotrzeć do wybrzeży Azji Wschodniej przez Ocean Atlantycki oraz nie znany jeszcze ocean dzielący Nowy Świat - tak nazywano Amerykę od Azji.

Skutki odkryć geograficznych, można tak jak ich przyczyny, podzielić na kilka grup.
1). Odkrycie nowych nieznanych lądów. Dotarcie tym samym do bogatych krajów Wschodu i Zachodu, co dało początek dość drapieżnej ekspansji kolonialnej Europejczyków, w pierwszej kolejności Hiszpanów i Portugalczyków, a następnie Holendrów, Francuzów i Anglików.
2). Zmiany w dotychczasowych stosunkach handlowych. Dotychczasowy handel z morskiego (przez Morze Śródziemne i Bałtyk) przekształcił się w oceaniczny (przez Atlantyk i Ocean Indyjski).
3). Powstały nowe potęgi handlowe, przy równoczesnym upadku dotychczasowych (miasta włoskie i hanzeatyckie).
4). Głównymi centrami handlu światowego stały się następujące porty: Kadyks, Sewilla, Lizbona czy Antwerpia.
5). W Europie dokonała się rewolucja cen.
6). Rozwinęło się żeglarstwo i miasta portowe.
7). Rozwój gospodarczy Europy poszedł dwoma drogami: gospodarki towarowo-pieniężnej i gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej (tzw. problem granicy Łaby).
8). Upadły cywilizacje Inków i Azteków.
9). Nastąpiła chrystianizacja Ameryki Południowej i Środkowej.
10). Nastąpił rozkwit handlu niewolnikami.
11) Doszło do wielkiej migracji z Półwyspy Iberyjskiego do Ameryki.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut