profil

Wiadomości o Indiach

poleca 85% 590 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

równikowe
* w centrum – obszary rolnicze, lasy podzwrotnikowe
* na zachodzie – sawanny, pustynie piaszczyste

Hodowla: bydło, trzoda, owce, kozy Uprawy: pszenica, kukurydza, proso i sorgo, ryż Elektrownie: cieplne, atomowe Przemysł wydobywczy: ropa naftowa, węgiel kamienny, węgiel brunatny, rudy żelaza, rudy chromu Przemysł przetwórczy: hutniczy, odzieżowy, elektromaszynowy Rolnictwo: tytoń, palma, herbata, kauczuk, juta, kawa, bawełna, banany.

Do lat dziewięćdziesiątych gospodarka Indii była gospodarką quasi-socjalistyczną, z dużym udziałem sektora państwowego i ścisłą kontrolą państwa nad sektorem prywatnym i handlem zagranicznym. Od 1991 r. rozpoczęły się w Indiach liberalne reformy gospodarcze. Zmniejszona została kontrola państwa nad gospodarką, przeprowadzono również prywatyzację szeregu przedsiębiorstw państwowych. W rezultacie, od lat 90. gospodarka indyjska dynamicznie się rozwija (w ostatnich latach w tempie około 8% rocznie). W 2006 r. gospodarka Indii była czwartą największą gospodarką świata (po gospodarkach USA, Chin i Japonii), z produkcją sięgającą 4 042 miliarda USD (według parytetu siły nabywczej – PPP), przy czym wielkość PKB na mieszkańca wynosi zaledwie 3,8 tysiąca USD (PPP). Według danych indyjskich, 25% ludności żyje poniżej granicy ubóstwa.

Podstawą gospodarki Indii przez długi czas było rolnictwo. Obecnie w rolnictwie pracuje wciąż około 60% spośród liczącej około 510 milionów osób siły roboczej. Jednocześnie rolnictwo wytwarza zaledwie 20% PKB Indii (2006). Sektor przemysłowy zatrudnia około 12% siły roboczej Indii i wytwarza około 20% PKB, natomiast najdynamiczniej rozwijający się sektor usług, zatrudniający 28% siły roboczej – około 60% PKB.

W 2006 roku eksport Indii wyniósł około 112 miliardów USD, a głównymi dobrami eksportowymi były tekstylia, biżuteria i oprogramowanie. Import Indii w 2006 roku wyniósł około 188 miliardów USD i obejmował głównie surowce energetyczne i maszyny. Głównymi partnerami handlowymi Indii są USA, kraje UE, Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Transport i komunikacja

W Indiach istniało (w 2006) 63 221 km linii kolejowych (w tym: 46 807 km szerokotorowych 1 676 mm, z czego 17 343 km zelektryfikowanych), co odpowiada wskaźnikowi gęstości sieci 1,92 km/100 km² powierzchni. Nieco lepiej przedstawia się indyjska sieć dróg. Ich łączna długość (w 2006) wynosiła 3 316 452 km, co daje wskaźnik 100,9 km/100 km² powierzchni. Należy jednak pamiętać o dużym zróżnicowaniu jakości nawierzchni indyjskich dróg i o istnieniu zaledwie 200 km dróg ekspresowych.

Warunki naturalne
Mapa topograficzna

Klimat

Zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo-monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzi w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej, w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górski. W wyższych partiach gór zima trwa 6 miesięcy. Częste cyklony połączone z wielkimi ulewami w okresie przejściowym między monsunem letnim a zimowym. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. +15°C u podnóża Himalajów do ok. +28°C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem roku, temperatury wynoszą +27 do +30°C, z wyjątkiem pustyni Thar gdzie temperatura osiąga +36°C. W Delhi dochodzi nawet do +43°C.

Rzeki

* Nikobary
o Wielki Nikobar
o Mały Nikobar
o Kar Nikobar
o Katczal
* na rzece Kaweri
o Srirangapatna
o Shivanasamudram
o Srirangam

oraz Chorao, Diu, Divar, Lakkadiwy, Majuli, Monroe, wyspy w okolicy Bombaju, Rameswaram, Sriharikota, Vashee, Willington

Zabytki Indii

* Tadż Mahal
* Czerwony Fort
* Zespół świątyń w Khajuraho

Religie

* hinduizm
* buddyzm
* dźinizm
* sikhizm
* chrześcijaństwo
* islam

Książki o Indiach

* "India Booms - The Breathtaking Development and Influence of Modern India" John Farndon
* "Indie w stosunkach międzynarodowych" Jakub Zajączkowski Wyd. Naukowe SCHOLAR Warszawa 2008

Kuchnia
Wbrew panującemu powszechnie przekonaniu, nie wszyscy Hindusi są wegetarianami. Tradycja nakazująca wstrzymanie się od spożycia pokarmów mięsnych, przetrwała głównie na południu, gdzie nie docierali biali osadnicy oraz muzułmańscy najeźdźcy; a także wśród mieszkańców Gudżaratu. Amatorzy potraw mięsnych nie powinni się spodziewać wysokiej jakości tych dań, często przygotowywanych i przechowywanych w skandalicznych warunkach. Kategoryczny zakaz spożywania mięsa krów uznawanych tutaj za święte.

Pieczywo i ryż
Podstawę pożywienia Hindusów stanowi oczywiście ryż, jednak zdecydowanie najwięcej spożywa się go na południu kraju. Najlepszy gatunek ryżu, długoziarnisty, żółtawy o słodkawym smaku ryż basmati (bas) uprawiany jest na północy, w dolinie Dehradun. Także na północy, gdzie uprawia się duże ilości pszenicy. W jadłospisie znajdują się różne rodzaje pszennego chleba, zwane roti lub chapati. W Pendżabie na roti mówi się phulka.

Dania główne
W Indiach jada się wiele potraw, które w rzeczywistości nie są potrawami z curry, wbrew temu, co sądzą Europejczycy. Najpopularniejszym dodatkiem, zarówno na północy, jak i południu, jest oczywiście ryż, choć na północy można również wybierać z szerokiej gamy chlebów. aalu ćhole – ziemniaki pokrojone w kostkę wraz z kwaśnym i pikantnym grochem włoskimaalu dum – ziemnaki z currydhal – prawdopodobnie najpopularniejsza potrawa w Indiach.

Tandoori i biryani
Dania tandoori przyrządzane są głównie na północy Indii. Ich nazwa pochodzi od pewnego specyficznego rodzaju glinianego pieca, na którym gotuje się potrawy po uprzednim zalaniu ich marynatą z jogurtu przyprawionego ziołami. Najsmaczniejszy jest bez wątpienia przygotowany w ten sposób kurczak. Potrawy te są dużo łagodniejsze niż dania z curry i zadowolą nawet najdelikatniejsze podniebienia.
Thali
Południowoindyjskie thali cieszy się w całym kraju dużą popularnością. Potrawę tę, zwaną również daniem na tacy (mięsnym lub wegetariańskim), podaje się prawie wszędzie. Miejsce, w którym się je najczęściej serwuje oznaczone jest zwykle szyldem Meals (posiłki). Na bazie tej potrawy powstały jej liczne regionalne warianty, jak na przykład szczególnie pożywne i słodkie thali z Gudżaratu.

Potrawy regionalne
Jedną ze specjalności kuchni indyjskiej na północy jest rogan josh, czyli mięso jagnięcia przyprawione curry. Potrawa ta wywodzi się z Kaszmiru. Również stamtąd pochodzi gushtaba – ostro przyprawione zrazy gotowane w sosie jogurtowym. W restauracjach na północy podawany jest także bardzo pożywny kurczak makhnawala smażony na maśle. W miejscowościach nadmorskich warto zamówić jedną z wyśmienitych potraw rybnych, np. niezwykle popularną w Mumbaju pomfret .

Przystawki
Kuchnię indyjską cechuje różnorodność przystawek, które towarzyszą głównym daniom. Najpopularniejszą z nich jest dahin, jak określa się tutaj zsiadłe mleko lub jogurt. Dodany do potrawy z curry łagodzi jej ostry smak, a wypity po posiłku pozwala pozbyć się uciążliwego pieczenia w gardle. Na bazie zsiadłego mleka przyrządza się całe mnóstwo dań głównych i deserów, nie mówiąc już o tak chętnie pijanym w Indiach lassi.

Desery i słodycze
Hindusi słyną z upodobania do słodyczy. Desery najczęściej przygotowywane są z ryżu lub mleka, a jako dodatki wykorzystuje się orzechy lub ciasteczka, najlepiej ociekające słodkim syropem. Wiele słodyczy sprzedawanych w Indiach pokrywa srebrna powłoka, której nie należy usuwać, gdyż jest jadalna. Półki sklepów uginają się pod ciężarem słoików, w których przechowywane są najrozmaitsze łakocie.

Napoje
Herbata wcale nie jest najpopularniejszym napojem w Indiach. Zazwyczaj jest niezwykle słodka i mętna. Niektórym turystom jednak wcale to nie przeszkadza, zważywszy na jej niską cenę. Na dworcach kolejowych podawana jest w glinianych kubkach, które później po prostu się wyrzuca. Nieco lepszą odmianą herbaty jest tzw. tray tea. Kelner podaje na tacy herbatę, mleko i cukier, które można wymieszać według własnego uznania.

Alkohole
Napoje alkoholowe są dość drogie, chociaż w niektórych stanach, jak np. w Goa, Sikkimie czy Pondicherry, ich ceny są bardziej przystępne. Wśród indyjskich piw znajdują się takie gatunki jak Golden Eagle, Rosy Pelican, Cannon Extra Strong, Bullet, Black Label, Knock Out, Turbo, Kingfisher, Guru i Punjab. Niektóre z nich są niezłe, szczególnie wtedy, gdy przed wypiciem odpowiednio się je schłodzi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut