profil

Odrodzenie w europie i Reformacja i kontrreformacja w Europie

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-14
poleca 85% 765 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mikołaj Rej

1. Renesans, inaczej odrodzenie, to epoka nawiązująca do kultury i sztuki starożytnej.
- Charakterystycznym dla odrodzenia prądem umysłowym był humanizm, stawiający człowieka w centrum swoich zainteresowań.
- Dzięki rozwojowi gospodarczemu we Włoszech możliwy był mecenat bogatych bankierów, kupców i właścicieli manufaktur nad artystami. Miało to decydujący wpływ na rozwój renesansowej kultury i sztuki.
- Czasy odrodzenia to okres szybkiego rozwoju wiedzy, nauki i techniki. Przyczyniło się do tego wynalezienie druku przez Jana Gutenberga i upowszechnienie książki drukowanej.
- W XVI w. Polska czerpała duże zyski z eksportu zboża. Stąd pochodziły fundusze na budowę wspaniałych budowli, rozwój kultury i nauki. Stulecie to jest określane jako "złoty wiek kultury polskiej". Najważniejszymi postaciami polskiego renesansu byli poeci: Jan Kochanowski i Mikołaj Rej, astronom Mikołaj Kopernik, publicysta Andrzej Frycz Modrzewski.

2. Reformacja to wielki ruch religijny i społeczny zapoczątkowany wstąpieniem Marcina Lutra w 1517 r.
- W wyniku reformacji Kościół zachodni podzielił się na protestancki i katolicki. Największymi wyznaniami protestanckimi są: Luteranizm, Kalwinizm i Anglikanizm.
- Marcin Luter uważał, że Pismo Święte należy przybliżyć ludziom nie znającym łaciny. Protestantów zaczęto więc tłumaczyć Biblię na języki ojczyste. Dzięki temu w XVI w. rozwinęła się też literatura narodowa.
- Szlachta polska zawiązała w 1572 r. Konfederację warszawską i uchwaliła akt tolerancji wyznaniowej, dzięki czemu w Polsce nie doszło do wojen religijnych.
- Odpowiedzią katolików na krytykę ze strony zwolenników reformacji było zwołanie soboru trydenckiego w 1545 r. Trwał on 18 lat i dokonał głębokiej odnowy Kościoła.
- W reformie Kościoła katolickiego szczególne znaczenie przypisano zakonowi jezuitów. Otrzymał on zadanie zorganizowania szkół katolickich, głoszenia kazań oraz prowadzenia misji na terenach zagrożonych wpływami reformacji.
- W drugiej połowie XVI w. powstrzymano rozwój reformacji w Polsce, a w XVII stuleciu wielu protestantów powróciło na katolicyzm.
- Unia brzeska w 1596 r. powołała Kościół greckokatolicki, nazwany unickim. Jego wyznawcy zachowali obrządek i tradycję prawosławia, przyjęli jednak katolickie zwierzchnictwo papieża.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta